Przyjęte niepostrzeżenie przez Sejm poprawki do ustawy „lex TVN” mogą wstrząsnąć mediami publicznymi.

2021-08-13

W ramach „lex TVN” Sejm przyjął poprawki Konfederacji, które wpłyną na formę wyboru szefów publicznych telewizji i rozgłośni radiowych oraz samej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Według poprawek zgłoszonych przez Konfederację kompetencje wyboru prezesa TVP oraz publicznych rozgłośni radiowych (Polskiego Radia oraz 17 rozgłośni regionalnych) miałyby ponownie należeć do kompetencji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji . Obecnie szefów mediów publicznych powołuje Rada Mediów Narodowych , która jest zdominowana przez nominantów Prawa i Sprawiedliwości .

Poprawki (…) zakładają również, że członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji mieliby być mianowani przy akceptacji zarówno Sejmu, jak i Senatu.

Politycy opozycji mają nadzieję, że uda się w ten sposób złamać partyjny monopol PiS-u w TVP.

(…) Stanowisko w sprawie zajęła posłanka Agnieszka Pomaska.

– Partia rządząca może jednak próbować to ominąć. Spodziewam się najgorszego, patrząc, jak władza nie przestrzega zasad obowiązujących w demokratycznym państwie. Nie mam wielkich nadziei, ale trzeba próbować różnych metod, by ucywilizować to, co dzieje się w tzw. mediach publicznych – skomentowała Agnieszka Pomaska z Platformy Obywatelskiej.

– To, co wczoraj widzieliśmy to kompletny upadek sejmowych obyczajów. Mamy do czynienia z przekroczeniem kolejnej granicy. PiS chce przede wszystkim utrzymać władzę. Są świadomi, że mogą ponieść odpowiedzialność, także karną, dlatego robią, co się da, by władzę utrzymać – dodała posłanka PO.

(…)

W środę po przegłosowaniu przez Sejm ustawy ograniczającej amerykańskiego kapitału w TVN-ie, politycy Lewicy oraz Koalicji Obywatelskiej złożyli zawiadomienia do prokuratury ws. możliwości popełnienia przestępstwa przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek.

Zdaniem opozycji nie powinna ona zarządzić reasumpcji głosowania, w wyniku której ustawę przyjęto tego samego dnia, choć wcześniej odroczono jej procedowanie do września.

źródło: wp.pl

Czytaj więcej

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk