Agnieszka Pomaska z poselską kontrolą w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. Zawnioskowała o materiały dotyczące łóżek oraz respiratorów

2021-04-01

Posłanka Agnieszka Pomaska dokonała poselskiej kontroli w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim, domagając się wydania dokumentów dotyczących przygotowania szpitali do walki ze skutkami pandemii. W szczególności, wystąpiła o materiały wyjaśniające możliwą różnicę pomiędzy liczbą łóżek deklarowanych przez urzędników, a faktyczną liczbą miejsc dostępnych dla chorych na COVID-19.

Posłanka Koalicji Obywatelskiej, powołując się na ustalenia Radia Zet, zażądała wyjaśnień od wojewody w sprawie miejsc covidowych dostępnych na terenie woj. pomorskiego. Zgodnie z codziennie aktualizowanymi danymi, 1 kwietnia br. w pomorskich lecznicach zajętych było 1645 z 2177 dostępnych łóżek.

Według parlamentarzystyki, miejsc oczekujących na pacjentów może być znacznie mniej.

Po pierwsze poproszę o dokumenty, które będą informowały o liczbie wszystkich dostępnych oraz zajętych łóżek w woj. pomorskim – mówiła w czwartek (1.04.) podczas konferencji prasowej pod Pomorskim Urzędem Wojewódzkim Agnieszka Pomaska. – Będę także pytać o materiały wyjaśniające brak funkcjonowania łóżek respiratorowych w szpitalu tymczasowych w Sopocie, a także o dystrybucję szczepionek pomiędzy punktami szczepień.

Powołując się na ustawę o wykonywaniu mandatu posła, Agnieszka Pomaska zażądała wejścia do pomieszczeń urzędu. Przy okazji konferencji odniosła się do sytuacji z dzisiejszej nocy, gdy uruchomiono rejestrację szczepień dla osób w wieku 40-60 lat. Po pierwotnym potwierdzeniu możliwości rejestracji, minister Michał Dworczyk skomentował niespodziankę „usterką systemu”.

– To co wydarzyło się w nocy jest skandaliczne i niewybaczalne – mówiła posłanka. – System szczepień wymknął się spod kontroli. Od 12 kwietnia miały zapisywać się na szczepienia kolejne roczniki z lat 1962-1973. W wyniku błędu systemu, w nocy na szczepienia mogli zapisywać się znacznie młodsi. Kompletnie wolna amerykanka. Znam przypadki, gdy te osoby mogą odbyć szczepienie już dzisiaj. Pan minister Dworczyk się skompromitował. Nie wyobrażam sobie, by ktoś z rządu nie poniósł za to konsekwencji.

Czytaj więcej

źródło: dziennikbaltycki.pl

Obejrzyj zapis video konferencji prasowej Posłanki Pomaskiej

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk