„To, co się wydarzyło wobec kobiet w ciągu ostatnich pięciu lat, będzie wymagało głębokiej reformy”

2021-02-17

To, co się wydarzyło wobec kobiet w ciągu ostatnich pięciu lat, będzie wymagało po zmianie władzy głębokiej reformy – powiedziała w „Tak jest” posłanka Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Pomaska. Przekazała, że jej partia w czwartek przedstawi stanowisko w sprawie aborcji. Senator Jacek Włosowicz (Solidarna Polska) ocenił, że „dopiero teraz, po miesiącach widzimy, jaką miał wartość” kompromis aborcyjny. (…)

O sytuacji społeczno-politycznej po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, kierowanego przez Julię Przyłębską, rozmawiali w „Tak jest” w TVN24 senator klubu Prawo i Sprawiedliwość Jacek Włosowicz (Solidarna Polska) i posłanka Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Pomaska (Platforma Obywatelska).

– Jutro przedstawimy stanowisko Platformy Obywatelskiej dotyczące w ogóle sprawy kobiet, praw kobiet. Taki cały pakiet rozwiązań, który będzie przede wszystkim odpowiadał na to, co zostało zniszczone przez obecną ekipę rządzącą przez ostatnie lata – przekazała Pomaska.

Jej zdaniem „to, co się wydarzyło wobec kobiet w ciągu ostatnich pięciu lat, będzie wymagało po zmianie władzy głębokiej reformy”. – Między innymi o tym będziemy mówić. Będziemy mówić o kwestii edukacji seksualnej, że rząd zabrał dofinansowanie in vitro, rodzi się coraz mniej dzieci – powiedziała posłanka. – Rząd utrudnia dostęp do antykoncepcji, wprowadził receptę na antykoncepcję awaryjną – dodała.

Dopytywana o konkretne stanowisko w kwestii aborcji, oceniła, że „koncertujemy się na kwestii, która jest ważną, ale która powinna być na samym końcu tego procesu”. – My chcemy, aby aborcji w Polsce było jak najmniej, żeby kobieta przede wszystkim miała wybór – dodała.

Pomaska przekonywała, że „w związku ze złamaniem tego kompromisu aborcyjnego, który funkcjonował przez wiele lat w Polsce, potrzeba nowej umowy społecznej”.

– Nowa umowa społeczna to jest nie tylko kwestia przerywania ciąży. To jest też wiele innych elementów, ale oczywiście zajmiemy również stanowisko w tej kwestii. Ono będzie czytelne – powiedziała.

Czy stanowisko PO będzie spójne? – Siłą Platformy Obywatelskiej zawsze było funkcjonowanie różnych skrzydeł. Jeśli chodzi o kwestie światopoglądowe, nigdy nikt nikomu w Platformy Obywatelskiej nie odbierał prawa do własnego zdania i to się nie zmieni – powiedziała posłanka. Jak mówiła, „wiemy, że w obecnej sytuacji parlamentarnej nie ma niestety przestrzeni do tego, żeby taką nową ustawę uchwalić”. – Ale mam poczucie, że Polki i Polacy oczekują od nas jasnego stanowisko w tej sprawie i jutro je zaprezentujemy – dodała.

Czytaj więcej i obejrzyj materiał video

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk