20-lecie Platformy Obywatelskiej

2021-01-24

Dziś mija 20 lat od chwili, gdy w Hali Oliwii narodziła się nowa nadzieja, a Platforma Obywatelska i jej ludzie zaczęli wspólnie zmieniać Polskę.W 2001 roku Platforma zrodziła się z marzeń o takiej wolności, o zatrzymaniu bylejakości poprzednich rządów i z chęci nadania Polsce silnej, europejskiej tożsamości. Nie zajmowaliśmy się ideologią. Nie szukaliśmy wszędzie wyimaginowanych wrogów.

Nasz jubileusz, 20-lecie Platformy Obywatelskiej miał być radosnym świętem. Czasem wspomnień, podsumowań i dyskusji o nowych wyzwaniach na kolejne dziesięciolecia. Jednak kryzys pandemiczny napisał zupełnie inny scenariusz. 

Dziś nie ma czasu na świętowanie. Na to może przyjdzie pora w przyszłości. Dziś musimy stawić czoła wyzwaniom, które przed nami stoją. Obecna władza ciągnie nas w przeszłość. Pozwólmy im tam tkwić, ale sami patrzmy w przyszłość. Przyszłością jest nowa Polska i państwo, za które nie będziemy musieli się wstydzić. Państwo sprawne, skuteczne i dbające o swoich Obywateli. Ale przede wszystkim państwo bezpieczne. Pandemia pokazała wyraźnie, w jak opłakanym stanie jest ochrona zdrowia. Po przejęciu odpowiedzialności za Polskę to właśnie zbudowanie bezpiecznego i przewidywalnego państwa będzie dla nas najważniejszym wyzwaniem. Musimy przeznaczyć więcej pieniędzy na system opieki zdrowotnej, skrócić kolejki do lekarzy specjalistów, zreformować SOR-y. Musimy zadbać o bezpieczeństwo ekonomiczne Polaków. Reformy wymaga system podatkowy, który musi być prosty, a same podatki niższe. Przedsiębiorcy muszą być traktowani jak partnerzy, nie jak wrogowie. 

Wprowadzimy nowoczesny system edukacji wolny od ideologicznych nacisków, zbudowany na partnerskich relacjach pomiędzy dziećmi, rodzicami i godnie wynagradzanymi nauczycielami, w którym uczniowie będą zdobywać nie tylko wiedzę, ale i niezbędne kompetencje, tak potrzebne we współczesnym świecie. Sprostamy wyzwaniom klimatycznym i poprawimy stan naszego środowiska. Dziś jesteśmy czarną plamą na ekologicznej mapie Europy. Państwo nie może truć swoich Obywateli. My to zmienimy.

Przywrócimy, utraconą w ostatnich latach, powagę polityce zagranicznej i należne Polsce miejsce w Unii Europejskiej. W obliczu globalnych wyzwań cele i priorytety europejskiej Wspólnoty zmieniają się dynamicznie. I my musimy być wśród tych, którzy będą je wyznaczać.

W 20. rocznicę powstania Platformy wspólnie z Wami tworzymy nową Deklarację Ideową. Na wiosnę przedstawimy Polkom i Polakom nową umowę społeczną, której celem będzie przywrócenie wzajemnego szacunku i zaufania między obywatelami, a państwem. Zszyjemy podzieloną Polskę.

Przeczytaj cały list przewodniczącego Borysa Budki z okazji 20. Platformy Obywatelskiej.

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk