Protegowany Jadwigi Emilewicz nie miał wymaganego wykształcenia na szefa PAK

2021-01-21

W 2019 r. PiS obniżyło wymagane wykształcenie dla prezesa Polskiej Agencji kosmicznej – z doktora na magistra. Okazuje się jednak, że Michał Szaniawski, protegowany ówczesnej minister Jadwigi Emilewicz na to stanowisko, nie spełniał także tego wymogu.

O wątpliwościach związanych z wykształceniem byłego już prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej pisaliśmy w „Wyborczej” już kilkakrotnie. Teraz jednak te wątpliwości potwierdziła sama Agencja w odpowiedzi, jaką dostała od niej posłanka PO Agnieszka Pomaska.

W odpowiedzi Polskiej Agencji Kosmicznej czytamy, że: Michał Szaniawski ukończył studia I stopnia (licencjackie) na Uniwersytecie Warszawskim na kierunku administracja w 2002 r. oraz roczne studium w zakresie administracji publicznej na Katolickim Uniwersytecie Lowańskim (Katholieke Universiteit Leuven) w 2003 r.

– Studium to nie może jednak zostać uznane w Polsce jako studia II stopnia, bowiem jak wynika z uzyskanych przez mnie dokumentów, pan Michał Szaniawski uzyskał na nich jedynie 60 pkt ECTS – komentuje posłanka Pomaska. – Tymczasem w myśl polskiego prawa, aby uzyskać w Polsce dyplom ukończenia studiów II stopnia, trzeba zdobyć 90 punktów ECTS na studiach wyższych. Wykształcenie pana Szaniawskiego jest więc jedynie licencjatem i nie mógł on zostać powołany na stanowisko Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej.

Przypomnijmy, że w 2019 r. Prawo i Sprawiedliwość, z inicjatywy ówczesnej minister Jadwigi Emilewicz, zmieniło ustawę o Polskiej Agencji Kosmicznej. Zmieniono m.in. wymóg posiadania przez prezesa tej instytucji tytułu naukowego doktora, umożliwiając objęcie tej funkcji osobie z tytułem magistra.

Czytaj więcej

źródło: trojmiasto.wyborcza.pl

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk