Pomaska, Lewandowski (KO): weto wobec budżetu UE oznaczałoby utratę miliardów złotych dla Pomorza

2020-11-23

Zapowiadane przez polski rząd weto wobec budżetu UE oznaczałoby utratę miliardów złotych dla Pomorza; to próba ograbienia wszystkich Polaków z miliardów euro – mówili w poniedziałek europoseł PO Janusz Lewandowski i posłanka KO Agnieszka Pomaska.

Ich poniedziałkowa konferencja prasowa zorganizowana w biurze zarządu regionu pomorskiego Platformy Obywatelskiej w Gdańsku poświęcona była możliwy konsekwencjom dla Polski i Pomorza w przypadku zawetowania przez polski rząd wieloletniego budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027.

„Nie wiemy dzisiaj, na ile ta samobójcza strategia, to wielki blef negocjacyjny czy też prawdziwa wola. Nie wiemy, na ile ciążą na tym porachunki w obozie władzy. Wiemy jednak, że skutkiem działań polskiego rządu jest opóźnienie funduszy, na które rozpaczliwie czeka Europa, a co za tym idzie – rosnąca irytacja naszych partnerów” – powiedział europoseł Lewandowski. (…)

Agnieszka Pomaska przekonywała, że zapowiadane przez członków polskiego rządu weto wobec wieloletniego budżetu UE, oznacza też utratę miliardów złotych dla Pomorza, a co za tym idzie brak środków na realizację wielu przedsięwzięć.

W jej ocenie, zagrożona jest przez to m.in. rozbudowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, zakup nowoczesnego taboru elektrycznych autobusów w Gdańsku, wymiana pieców węglowych, inwestycje w odnawialne źródła energii, termomodernizację, a także polskie porty.

„Utrata środków unijnych dotyczy też przedsiębiorców, nowoczesnej edukacji, szkolnictwa zawodowego oraz wielu innych sfer życia, również kwestii zdrowia i walki z pandemią” – dodała.

„Traktujemy to weto w kategoriach nieodpowiedzialności i wewnętrznej walki politycznej, chociaż trudno nie mieć wrażenia, że za tym wszystkim stoi coś jeszcze, bo przecież praworządność, to nie tylko kwestia przestrzegania podstawowych zasad demokracji. Z jednej strony polski rząd chciałby brać, ale brać w sposób bezkarny, bez żadnej kontroli i na to, co jest zgodne z linią partii, a nie interesem Rzeczpospolitej” – powiedziała posłanka.

Polska i Węgry sprzeciwiły się rozporządzeniu w sprawie mechanizmu wiążącego dostęp do środków unijnych z kwestią praworządności. Pozostałe państwa UE rozporządzenie zaakceptowały. Przedstawiciele rządów Polski i Węgier zapowiadają możliwość weta kolejnego wieloletniego budżetu UE na l. 2021-2027, ponadto elementem pakietu budżetowego jest też tzw fundusz odbudowy po epidemii koronawirusa.

Zobacz zapis video z konferencji prasowej

źródło: wnp.pl

 

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk