Posłanka Pomaska interweniuje w sprawie covidowej budowy w Mechelinkach

2020-11-020

Interpelację w sprawie budowy covidowego osiedla przy plaży w Mechelinkach złożyła posłanka PO Agnieszka Pomaska. W odpowiedzi otrzymała informację z Ministerstwa Rozwoju, że inspektorzy nadzoru budowlanego weryfikują wszystkie zgłoszenia dotyczące inwestycji powstających na podstawie tzw. specustawy ws. COVID-19.

– Inwestycja powstaje na obszarze szczególnego zagrożenia powodzią, w strefie ochrony konserwatorskiej, w bliskim sąsiedztwie rezerwatu Mechelińskie Łąki oraz Nadmorskiego Parku Krajobrazowego – alarmował we wrześniu Marcin Majek, wójt gminy Kosakowo, na terenie której leżą nadmorskie Mechelinki. – Inwestycja nie posiada wymaganego pozwolenia na budowę, pozwolenia wodnoprawnego ani innych wymaganych prawem decyzji. Prace prowadzone są na podstawie specustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem i zwalczaniem COVID-19. W mojej opinii jest to poważna samowola budowlana. (…)

24 września, kiedy napisaliśmy w „Wyborczej” o inwestycji w Mechelinkach, posłanka PO Agnieszka Pomaska złożyła w tej sprawie interpelację. Zapytała Ministerstwo Rozwoju m.in. o to, co budowa domów przy plaży ma wspólnego ze zwalczaniem COVID-19, czy minister popiera wniosek wójta Kosakowa do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Pucku o pilne wstrzymanie robót oraz w jaki sposób ministerstwo sprawuje kontrolę nad tzw. covidowymi inwestycjami i ile ich jest?

W odpowiedzi Olga Semeniuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, napisała, że jej resort „nie posiada kompetencji do dokonywania oceny konkretnych zamierzeń budowlanych” realizowanych na podstawie specustawy ws. COVID- 19. Wskazuje jednak na istotny fakt: „roboty budowlane rozpoczęte, ale niezakończone w okresie obowiązywania art. 12 ustawy COVID-19 [czyli do 5 września br. – red.] są legalne, jednak by je kontynuować lub zakończyć inwestor musi spełnić wymagania, jakie przepisy obowiązującego prawa przewidują dla danych robót budowlanych lub aktualnego stanu inwestycji”.

Czytaj więcej

źródło: trojmiasto.wyborcza.pl

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk