Skarga do KRRiT na treść pasków TVP Info

2020-10-300

Posłanka Agnieszka Pomaska złożyła dziś do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji skargę na treść pasków informacyjnych emitowanych na antenie TVP Info.

W związku z trwającymi w ostatnich dniach protestami po wyroku Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej w sprawie aborcji w związku ze stwierdzeniem nieodwracalnego uszkodzenia płodu na antenie stacji TVP Info pojawiają się absurdalnie brzmiące paski informacyjne. Dla przykładu, podczas posiedzenia Sejmu 27 października br., gdy posłowie opozycji zaczęli protestować w trakcie obrad, TVP Info podało na pasku informację, że „lewicowy faszyzm niszczy Polskę”. Określenie to jest bezzasadne, ponieważ faszyzm to doktryna polityczna skrajnie prawicowa lub hybrydowa, ale nie lewicowa. W ciągu kolejnych kilkunastu minut wyemitowano paski o treści: „Opozycja chce sparaliżować państwo”, „Opozycja chce sparaliżować Sejm”, „Opozycja chce anarchii, bo przegrywa wybory”, „Opozycja chce anarchii w czasie epidemii”. W opinii Posłanki Pomaskiej są to kłamliwe i subiektywne opinie, nie mające nic wspólnego z rzetelnym opisem rzeczywistości politycznej w naszym kraju.

Mając na uwadze powyższe Agnieszka Pomaska zwróciła się do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o zbadanie zgodności wyżej opisanej sytuacji z Ustawą o radiofonii i telewizji, której przepisy m.in. nakładają na pracowników telewizji publicznej obowiązek zachowania profesjonalizmu i etyki zawodowej, a także z wymogami zawartymi w dokumencie pt. „Zasady realizowania przez Telewizję Polską S.A. misji publicznej”, w szczególności z punktem 36 wymagającym od dziennikarzy TVP rzetelności, profesjonalizmu oraz przestrzegania etyki zawodowej.

Czytaj więcej

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk