Awantura w Sejmie o Orlen. „Nie chcemy sprzedawać Lotosu Rosjanom”

2020-07-230

– Nie chcemy sprzedawać Lotosu Rosjanom – mówił w czwartek w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki, dodając jednocześnie, że to właśnie miał zamiar zrobić rząd Platformy Obywatelskiej. – Bzdury – ripostowała Agnieszka Pomaska (Koalicja Obywatelska). (…)

Awantura rozgorzała przy okazji pytania posłów opozycji (Tadeusza Aziewicza, Agnieszki Pomaskiej, Małgorzaty Chmiel, Kazimierza Plocke, Sławomira Neumanna i Jerzego Borowczaka) o planowane przejęcie przez PKN Orlen Lotosu, na co – pod pewnymi warunkami – wyraziła zgodę Komisja Europejska. Tymi warunkami jest pozbycie się części aktywów przejmowanej spółki.

– Będziemy preferowali transakcję polegającą na zamianie aktywów w Polsce na aktywa w innym kraju, tak by pozwoliło to realizować biznesowe cele połączonego koncernu i kontynuować ekspansję na rynkach zagranicznych. Finalną zgodę na konsolidację Orlenu i Lotosu podejmuje Rada Ministrów. (…) Do kogo trafią aktywa, będzie decydować Rada Ministrów, po analizach i zapewnieniu dobrej konkurencyjności na rynku i dobrej przyszłości Lotosu” – dodał Maciej Małecki.

Dodał też, że rząd nie zamierza sprzedawać Lotosu Rosjanom. Ale jednocześnie mówił, że to właśnie chciał zrobić rząd Platformy Obywatelskiej. – Wasz lider, wasz czempion, Donald Tusk nie wykluczał sprzedaży Lotosu nawet Rosjanom. (…) To dopuszczaliście. Teraz konsolidacja jest problemem. W tej sytuacji my się nigdy nie dogadamy, bo my nie chcemy sprzedawać Lotosu Rosjanom – oświadczył.

– Dlaczego pan opowiada bzdury o tym, co było, że ktoś chciał coś sprzedać Rosjanom. Ja się pytam, kto kupi te 80 proc. stacji Lotosu, czy to nie będą Rosjanie, ma pan taka gwarancję? – dopytywała Agnieszka Pomaska (KO). Jak dodała, Komisja Europejska w zgodzie na przejęcie postawiła warunek dekoncentracji, sprzedaży „majątku narodowego”. – Tak często o tym mówicie, to gdzie teraz jesteście? – pytała.

Czytaj więcej

źródło: money.pl

Obejrzyj wystąpienia Posłanki Agnieszki Pomaskiej ws fuzji Orlenu i Lotosu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk