Ustawa o fundacjach politycznych po pierwszym czytaniu

2011-02-020

Dzisiaj (2 lutego) odbyło się pierwsze czytanie ustawy o fundacjach politycznych zakładającej przekazanie przez partie 25% subwencji z budżetu państwa na stworzenie fundacji politycznych, pełniących rolę tzw. think-tanków.

Ta zmiana to krok w kierunku profesjonalizacji polskiej polityki. Pieniądze z subwencji zostaną przeznaczone na ekspertyzy i instytuty badawczo-analityczne. Fundacje polityczne staną się bezpośrednim zapleczem eksperckim partii oraz instytucjami prowadzącymi działalność edukacyjną. Pierwszym think-thankiem w Polsce jest założony przez Platformę Obywatelską Instytut Obywatelski prowadzący działalność ekspercką i wydawniczo-edukacyjną, związaną z działalnością statutową.

Ponadto ustawa w proponowanym kształcie zakazywałaby partiom prowadzenia płatnych kampanii promocyjnych w radiu i telewizji oraz kampanii billboardowych.

Projekt stawia przed fundacjami ważne cele – od promowania wartości demokratycznych w kraju i za granicą, podnoszenia poziomu debaty publicznej, poprzez zwiększanie zaangażowania obywateli w życie polityczne, aż po wspieranie rozwoju kultury politycznej. Każda partia w Polsce, która chce rozwoju merytorycznej dyskusji politycznej, powinna poprzeć tę ustawę.

Relacja wideo z konferencji prasowej

[media id=132 width=500 height=375]

Szczegóły dot. ustawy i proponowanych zmian na stronach klub.platforma.org – klub.platforma.org/aktualnosci,article,ustawa-o-fundacjach-politycznych-po-pierwszym-czytaniu,259.html

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk