Kosmiczny pełnomocnik ministra Błaszczaka ma wdrożyć dokument, którego nie przyjęto

2020-05-240

Minister Mariusz Błaszczak powołał pełnomocnika ds. przestrzeni kosmicznej, który ma za zadanie „implementować Polską Strategię Kosmiczną i dokumenty wykonawcze”. Tyle że Najwyższa Izba Kontroli wydała niedawno bardzo krytyczny raport na temat przygotowania tych dokumentów. – Program kosmiczny to fikcja, podobnie jak to stanowisko – mówią nasi rozmówcy.

We wrześniu 2014 r. rząd Platformy Obywatelskiej powołał Polską Agencję Kosmiczną (w skrócie POLSA lub PAK). Miała ona m.in. za zadanie opracować Krajowy Program Kosmiczny – obszerny dokument, który miał zbudować „system narzędzi wsparcia doradczego, finansowego i edukacyjnego dla sektora kosmicznego”. POLSA miała być instytucją, która połączy naukę i biznes. Za sprawą parlamentarzystów z Pomorza siedzibę agencji ustanowiono w Gdańsku. Była to odważna decyzja, bo po raz pierwszy udało się wzorem państw Europy Zachodniej usytuować rządową placówkę poza stolicą. (…)

Dwa dni temu na twitterowym koncie Ministerstwa Obrony ukazała się informacja, że minister Mariusz Błaszczak powołał pełnomocnika MON ds. przestrzeni kosmicznej, którym został płk Marcin Górka. Pułkownik od grudnia 2018 r. był wiceprezesem POLS-y ds. obronnych. Dlaczego teraz został pełnomocnikiem ministra Błaszczaka? – Bo po tym, jak agencja formalnie przeszła pod ministerstwo Emilewicz, wojsko postanowiło wyprowadzić się z POLS-y. Ministrowie podzielili swoje zabawki – mówi nam anonimowo osoba związana z agencją. (…)

Agnieszka Pomaska, posłanka Platformy Obywatelskiej, która od lat monitoruje to, co się dzieje w POLS-ie, wysłała w tej sprawie interpelację do ministra Błaszczaka. Pyta go, w jakim celu powołał pełnomocnika ds. przestrzeni kosmicznej i czy nie jest to powielanie stanowisk w sytuacji, gdy istnieje Polska Agencja Kosmiczna.

Zapoznaj się z treścią interpelacji Posłanki Pomaskiej

– Konflikt o wpływy w agencji między MON a resortem pani Emilewicz doprowadził do tego, że ta agencja nie może rzetelnie realizować swoich zadań, a właściwie przestała działać. Traktuje tę nominację jako odebranie części kompetencji Polskiej Agencji Kosmicznej, w której ciągle są zatrudnieni poważni ludzie, eksperci, profesorowie – mówi posłanka Pomaska. – Uważam, że MON stworzył fikcyjne stanowisko dla kolegi pana Błaszczaka albo jest to kolejna odsłona politycznej wojenki między resortami, w której chodzi o to, gdzie trafią granty z Europejskiej Agencji Kosmicznej. (…)

Czytaj więcej

źródło: trojmiasto.wyborcza.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk