Nie ma wolności bez solidarności! Gdańsk uczcił bohaterów Sierpnia’80

2019-08-310

Marsz sektorówki przez Gdańsk, wspólne przejście otwartą Brama nr 2 stoczni, spotkania z bohaterami protestu – tak Gdańsk uczcił 39. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. W 1980 r. rząd komunistyczny zgodził się m.in. na utworzenie niezależnych związków zawodowych, co stało się początkiem drogi do wolności dla Polski i Europy Wschodniej.

Uroczystości rozpoczęły się na Targu Drzewnym pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego. Wśród uczestników pojawili się bohaterowie słynnego strajku sprzed 39 lat, od którego rozpoczęła się polska droga do wolności. (…)

Po przemówieniach i wspólnym pamiątkowym zdjęciu spod pomnika króla Jana III Sobieskiego w kierunku pl. Solidarności ruszył Marsz sektorówki. Uczestnicy nieśli, rozpiętą w kilkusetosobowym tłumie, ogromną biało-czerwoną flagę. Na czele pochodu, wśród osób niosących transparent „POROZUMIENIE 2019” była też prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, a także politycy Koalicji Obywatelskiej (…).

Głównym punktem tej części rocznicowych obchodów było symboliczne przejście uczestników uroczystości specjalnie otwartą historyczną Bramą nr 2. Tu, w miejscu w którym 39 lat temu podczas protestu gromadziły się tłumy, żeby posłuchać informacji o strajku, miał miejsce kolejny akcent obchodów. Gdy tylko dotarł Marsz sektorówki, do zgromadzonych przemówił Lech Wałęsa, przywódca Solidarności, przewodniczący Komitetu strajkowego w sierpniu 1980 r. i późniejszy prezydent RP. Przypomniał o tym, jakie wyzwania związane z przełamywaniem barier w Europie stały przed Polakami 39 lat temu, ale nawiązał też do współczesności. (…)

Kulminacją porannych obchodów było wspólne przejście uczestników przez otwartą Bramę nr 2. To już tradycja rocznicowych obchodów 31 sierpnia. Przypominać ma otwarcie bramy już po zakończeniu zwycięskiego strajku i po podpisaniu postulatów, kiedy to tłum stoczniowców opuszczał zakład i witany był przez wiwatujący i klaszczący tłum mieszkańców.

Czytaj więcej

źródło: gdansk.pl

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk