Więcej zdrojów, mniej plastikowych butelek. W mieście jest już 30. zdrojów ulicznych.

2019-08-070

Ozdobiony jest głową lwa i gasi pragnienie. Mowa o gdańskim zdroju ulicznym, który w środę, 7 sierpnia, w samo południe został odsłonięty na Placu Dominikańskim. To trzydziesty zdrój w mieście. Powszechny, darmowy dostęp mieszkańców do zdrowej wody pitnej to jeden z priorytetów polityki prozdrowotnej Gdańska i spółki GIWK.

Zdroje uliczne znajdują się w różnych częściach Gdańska. Zaczęły powstawać sukcesywnie od 2012 roku, a ich liczba z roku na rok się zwiększa.

To jedna z miejskich inicjatyw, która w znaczny sposób pozwala ograniczać używanie plastikowych butelek. W 2018 roku gdańszczanie wykorzystali 1325 m³ wody pitnej podawanej w 25 zdrojach. Gdyby przeliczyć te ilość na butelki wody, okazałoby się, że to 880 000 plastikowych, półtoralitrowych butelek, które nie stały się odpadem.

Niedawno otwarto nowe zdroje – przy Targu Rybnym, na rogu Szerokiej i Przędzalniczej oraz w Parku Świętopełka. W środę, 7 sierpnia, odsłonięte zostało trzydzieste poidełko – na Placu Dominikańskim. Zakonnicy wyrazili zgodę, aby przylegało do muru klasztoru. Zawiera naścienną wylewkę z głową lwa, która jest kopią XVII wiecznych głów lwów zachowanych nad ławą piwną sali głównej gdańskiego ratusza Dworu Artusa.

Zdrój przy Placu Dominikańskim oraz w trzech nowych miejscach zawiera łacińską inskrypcję „AQUA PRO GENERATIONIBUS”, czyli „Woda dla pokoleń”. (…)

Agnieszka Pomaska, posłanka i przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu Zerwij z Plastikiem: – Wiele miast w Polsce wzoruje się na Gdańsku jako mieście, które w szczególny sposób podchodzi do kwestii ochrony środowiska, gospodarowania odpadami, promowania picia wody z kranu i dostępu do wody pitnej w miejscach publicznych.

Czytaj więcej

Zobacz mapę zdrojów w Gdańsku

źródło: gdansk.pl

Obejrzyj więcej zdjęć

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk