Kraśnik. Pomnik Lecha Kaczyńskiego od razu do poprawy. Po krytyce rzeźbiarz zmienił jedno słowo

2018-07-170

Na odsłoniętym w niedzielę w Kraśniku pomniku Lecha Kaczyńskiego i ofiar katastrofy smoleńskiej został poprawiony napis. Rzeźbiarz dodał literę „y” do słowa „Rzeczpospolitej”.

Pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego i ofiar katastrofy smoleńskiej został odsłonięty w niedzielę w Kraśniku. Ma formę surowej, pękniętej betonowej bryły. Przed nią stoi posąg byłego prezydenta. Pomnik zwieńczony jest białym krzyżem.

Użytkownicy mediów społecznościowych i komentatorzy szybko zwrócili uwagę nie tylko na sposób przedstawienia wizerunku Lecha Kaczyńskiego, ale także na napis na pomniku. Widniał na nim podpis „Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej”.

„O ile mi wiadomo Prezydent Rzeczypospolitej, nie Rzeczpospolitej. Ale może o czymś nie wiemy” – skomentowała na Twitterze posłanka PO Agnieszka Pomaska. Parlamentarzystce wtórowali inni użytkownicy.

Zobacz tweet Posłanki Pomaskiej

Według językoznawców słowo „Rzeczpospolita” można odmieniać dwojako – formy „Rzeczpospolitej” i „Rzeczypospolitej” są językowo poprawne. Jednak jak zwraca uwagę m.in. językoznawca prof. Mirosław Bańko w internetowej wersji słownika PWN, „druga forma jest stosowniejsza w oficjalnej sytuacji, np. w uroczystej przemowie”. Również w konstytucji stosowana jest forma „Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej”.

Jak informuje „Polska The Times”, napis został zmieniony z inicjatywy Andrzeja Krawczaka, twórcy pomnika Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku.

źródło: wiadomosci.gazeta.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk