Zakazana lekcja historii w Muzeum II Wojny Światowej. Posłanka Pomaska pyta ministra o regulamin

2018-01-240

Posłanka PO Agnieszka Pomaska złożyła interpelację do Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego w sprawie incydentu podczas zwiedzania, do którego doszło w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Sprawę opisaliśmy już szeroko na łamach „Dziennika Bałtyckiego”. Nauczyciel historii z jednego z gdańskich liceów chciał przeprowadzić w Muzeum II WŚ lekcję tego przedmiotu.

– Miałem pomysł na lekcję dotyczącą kampanii polskiej w 1939 roku. Chciałem przeprowadzić ją w muzeum, pokazać eksponaty, multimedia. Niestety, spotkało się to z negatywnym odbiorem – mówił w rozmowie z gazetą Mikołaj Wysiecki, nauczyciel historii z Gdańska.

Zaprotestował ochroniarz, grożąc, że może wyprosić całą grupę. – Na mój argument, że jestem historykiem, nauczycielem i przyszedłem przeprowadzić lekcję muzealną, powiedział, że jeżeli nie przestanę opowiadać, będę poproszony o opuszczenie placówki – relacjonował Wysiecki.

Władze muzealnej placówki potwierdzają, że nauczyciele nie mają prawa oprowadzać klas po wystawie, a żeby to zrobić, muszą skorzystać z pomocy profesjonalnego przewodnika. Posłankę Platformy z Gdańska najbardziej oburzyło to, że wykształcony historyk i pedagog nie może poprowadzić muzealnej lekcji historii w Muzeum II Wojny Światowej. To także budziło zdziwienie naszych Czytelników.

– Czy nauczyciel historii nie ma odpowiednich kwalifikacji, by opowiadać o wojnie? – pytał pan Zygmunt z Siedlec (nazwisko do wiadomości redakcji). – A może władze muzeum boją się nieprawomyślnych treści, ale w sumie jakich?

Władze placówki zmieniły regulamin we wrześniu 2017 roku. Agnieszka Pomaska dopytuje prof. Piotra Glińskiego o powody ingerencji w regulamin zwiedzania. „Czy Ministerstwo planuje wprowadzenie takiego obostrzenia również w innych muzeach w Polsce?”- pyta w interpelacji posłanka Platformy Obywatelskiej.

– Zgodnie z obowiązującym regulaminem zwiedzania do oprowadzania zwiedzających po wystawie głównej oraz wystawach czasowych uprawnieni są wyłącznie przewodnicy, którzy podpisali z muzeum umowę o współpracy- informuje Aleksander Masłowski, rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej.

źródło: dziennikbaltycki.pl

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk