Otwarcie wystawy „Historia 100-lecia Finlandii” – relacja

2018-01-100

W Sejmie została w środę otwarta wystawa „Historia 100-lecia Finlandii”. W uroczystości udział wzięły wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, ambasador Finlandii w Polsce Hanna Lehtinen oraz przewodnicząca Polsko-Fińskiej Grupy Parlamentarnej poseł Zofia Czernow.

Otwierając wystawę Małgorzata Kidawa Błońska podkreśliła, że Polska i Finlandia w wielu momentach miały historię bardzo podobną i bardzo trudną. – Obecnie nasza współpraca z Finlandią jest bardzo cenna i ciekawa nie tylko na arenie politycznej czy gospodarczej, ale również na niwie kultury – stwierdziła wicemarszałek.

– W 2017 r. obchodziliśmy 100-lecie przyjęcia przez parlament w Helsinkach deklaracji niepodległości Finlandii. Natomiast w tym roku z radością obchodzimy, wraz z naszymi polskimi przyjaciółmi, 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Mamy bardzo silne poczucie, że łączy nas wiele wspólnych elementów historii – mówiła ambasador Finlandii Hanna Lehtinen. Ambasador zwróciła także uwagę na ścisłą współpracę Polski i Finlandii na szczeblu parlamentarnym, która wzmacnia nasze dwustronne relacje i wizerunek obu państw.

– Finlandia jest dla Polski bardzo ważnym partnerem zarówno w wymiarze współpracy dwustronnej, ale także regionalnej i Unii Europejskiej. Bardzo ważnym elementem tej współpracy jest pracująca w Sejmie od wielu lat polsko-fińska grupa biletarelna – dodała inicjatorka wystawy poseł Zofia Czernow.

W uroczystym otwarciu wystawy wzięli również udział posłowie, senatorowie, członkowie Polsko-Fińskiej Grupy Parlamentarnej, przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz pracownicy Ambasady Finlandii.

Wystawa „Historia 100-lecia Finlandii” została zorganizowana w związku z obchodami 100. rocznicy niepodległości Finlandii przypadającej w ubiegłym roku. Ekspozycję przygotowała Ambasada Finlandii, z inicjatywy poseł Zofii Czernow.

źródło: sejm.gov.pl

fot. sejm.gov.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk