Podejrzane są ulice „Wolności”, „Przyjaźni”, „Zwycięstwa”

2017-10-170

Wojewoda pomorski prosił gminy o uzasadnienia uchwał o nadaniu ulicom nazw „Wolności”, „Przyjaźni”, „Zwycięstwa”, aby upewnić się, czy nie mają związku z przyjaźnią polsko-radziecką lub zwycięstwami Armii Czerwonej. Gdański IPN chciałby, aby takie uzasadnienia uchwał zostały zmienione.

– Dostaliśmy wezwanie od wojewody, aby dostarczyć mu uzasadnienia uchwał przyjętych w czasach PRL przez radnych gminy, którzy nadali ulicy nazwę „Partyzantów”. Podejrzewamy, że chce sprawdzić, o jakich partyzantów chodziło i jeśli okaże się, że o mających związki z komunistami, to będziemy musieli zmienić nazwę ulicy lub przynajmniej przyjąć nowe uzasadnienie – powiedział nam we wrześniu jeden z samorządowców.

Zapytaliśmy o sprawę biuro prasowe wojewody Dariusza Drelicha (PiS), które odpowiedź przysłało – jak zwykle do „Wyborczej” – po 14 dniach roboczych. Urząd wyjaśnił, że wystąpił do gminy Wejherowo, miasta Wejherowo oraz miasta Gdyni z prośbą o przesłanie kopii uchwał wraz z uzasadnieniem nadających ulicom nazwy „np. Wolności, Przyjaźni, Partyzantów, Zwycięstwa, Robotnicza”, a planowaną wysyłkę do innych gmin przerwał.

Czytaj więcej

źródło: trojmiasto.wyborcza.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk