Subwencje dla partii na działalność naukową i oświatową a nie na billboardy

2010-09-230

Co najmniej 25% z budżetowych dotacji dla partii politycznych na działalność naukową i oświatową oraz zakaz wydawania pieniędzy na kampanię w mediach i na billboardach – takie są założenia złożonego dzisiaj u marszałka Sejmu projektu ustawy o fundacjach politycznych. Przygotowany z inicjatywy PO projekt ustawy poparły PSL i Lewica.

Ustawa zakłada, że jedną czwartą budżetowych subwencji partie polityczne będą musiały przeznaczyć na finansowanie fundacji, której zadaniem ma być budowanie programów politycznych oraz tworzenie ekspertyz i analiz na rzecz partii. Dzięki odrębności od macierzystego ugrupowania i samodzielności prawnej takim fundacjom będzie łatwiej sięgać po pomoc niezależnych ekspertów i współpracować z organizacjami pozarządowymi.

Konferencja prasowa poświęcona projektowi ustawy o fundacjach politycznych z udziałem Agnieszki Pomaskiej (PO), Andrzeja Sztorca (PSL) i Witolda Gintowt-Dziewałtowskiego (Lewica)

[media id=104 width=500 height=375]

Komentarz Agnieszki Pomaskiej do projektu ustawy o fundacjach politycznych

[media id=105 width=500 height=375]

Pełniące rolę partyjnych think tanków fundacje to mechanizm od lat funkcjonujący w Stanach Zjednoczonych i w wielu krajach Europy. Jak wykazuje doświadczenie niezależne zespoły ekspertów są znakomitą bazą dla partyjnej polityki i w znaczny sposób wpływają na jakość tworzonego prawa. W obowiązującej dotąd ustawie o finansowaniu partii politycznych taką rolę miał spełniać fundusz ekspercki, jednak, jak wykazała praktyka, to rozwiązanie nie spełniło oczekiwań.

Powołane fundacje polityczne w myśl ustawy nie będą mogły prowadzić własnej działalności gospodarczej a ostateczny nadzór nad ich funkcjonowaniem będzie sprawować Państwowa Komisja Wyborcza.

Jednocześnie projekt ustawy wprowadza zakaz finansowania przez partie polityczne kampanii medialnych i billboardowej. Maksymalny rozmiar plakatów wyborczych ma być ograniczony do 2 mkw. Partie i komitety wyborcze będą mogły korzystać tylko z bezpłatnego czasu antenowego przydzielanego przez PKW.

Takie rozwiązanie likwiduje dotychczasowe uprzywilejowanie największych partii, które miały więcej środków na kosztowne kampanie reklamowe. Zapobiega też marnowaniu państwowych subwencji na medialne kampanie, które niewiele miały wspólnego z rzetelnym przekazem programowym i w niewielkim stopniu wpływały na podniesienie świadomości obywateli.

Przygotowany z inicjatywy PO projekt ustawy o fundacjach politycznych poparły kluby Lewicy i PSL. Klub PiS mimo zaproszenia nie wziął udziału w pracach nad projektem.

Projekt ustawy o fundacjach politycznych w wersji .doc

Źródło:
klub.platforma.org

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk