Agnieszka Pomaska: „Ustawą o fundacjach politycznych chcemy zmobilizować partie do tego, aby więcej środków przeznaczały na zaplecze eksperckie.”

2010-09-220

Jeszcze w tym tygodniu do laski marszałkowskiej trafi projekt ustawy Platformy zakazujący partiom politycznym płatnych reklam w mediach i na dużych billboardach – dowiedział się reporter TOK FM.

W niemal 70-stronicowym projekcie posłowie PO zobligowali partie, aby pieniądze, które do tej pory wydawali na promocje w mediach, przeznaczyli na tworzenie i utrzymywanie fundacji politycznych. Te, zgodnie z założeniami, miałyby być swoistymi ciałami doradczymi dla partii.

Większy akcent na debaty, mniejszy na PR

Chcemy tą ustawą zmobilizować partie do tego, aby więcej środków przeznaczały na takie zaplecze ekspercie. Jednocześnie zakazujemy płatnej reklamy w radiu, telewizji i na dużych billboardach. Może tym sposobem partie położą większy akcent na dyskusje i debaty, a nie na propagandę i PR podczas kampanii wyborczej i poza nią – mówi Agnieszka Pomaska z PO, współautorka projektu.

Fundacje polityczne mają być oddzielnymi podmiotami prawnymi. Projekt mówi o tym, że każde z ugrupowania będzie musiało wydać na nią co najmniej 25 proc. ze swojej partyjnej subwencji. – Mamy nadzieję, że te podmioty będą w pewnym sensie niezależne od polityki – podkreśla Pomaska.

Platforma chciałaby uchwalić projekt jak najszybciej, aby obowiązywał jeszcze przed przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi. Ale projekt już budzi w Sejmie sprzeciw opozycji.

To nie są standardy dla kraju europejskiego, ale raczej dla krajów Dalekiego Wschodu czy niektórych z Ameryki Południowej – komentuje Adam Hofman z PiS. Jego zdaniem projekt PO to mocne ograniczanie kampanii, a przez to i zasad demokracji. – Przez to taki monopol jednej partii, który mamy teraz, będzie się utrzymywał – zauważa poseł PiS.

Źródło:
Koniec partyjnych reklam w telewizji? PO chce zakazać płatnych spotów
Tokfm.pl
Łukasz Antkiewicz
wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80271,8411934,Koniec_partyjnych_reklam_w_telewizji__PO_chce_zakazac.html

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk