Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku od dziś otwarte dla zwiedzających

2017-03-230

Po trwającej 4,5 roku budowie, dziś otwarte zostało Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wystawa zajmuje niemal 5 tys. m kw. powierzchni. To największa historyczna ekspozycja w Polsce. Składają się na nią trzy bloki: „Droga do wojny”, „Groza wojny” oraz „Długi cień wojny”. W muzeum znalazło się około 2,5 tysięcy eksponatów oraz około 240 stanowisk multimedialnych, dzięki którym można m.in. przeglądać archiwalne fotografie i filmy, obejrzeć relacje świadków wydarzeń, czy zapoznać się z interaktywnymi mapami prezentującymi np. militarne potyczki II wojny.

Wystawa znajduje się 14 metrów pod ziemią. Liczymy na to, że stanie się przedmiotem ogólnonarodowej debaty, a dla cudzoziemców wielką lekcją polskiej historii. Muzeum II Wojny Światowej wpisuje nasze doświadczenie w kontekst europejski i światowy, dzięki temu lepiej można zrozumieć jego cechy szczególne, ale także wspólne z innymi narodami – wyjaśnia dyrektor placówki prof. Paweł Machcewicz.

Ze względu na drastyczność tematyki prezentowanej na wystawie głównej, dyrekcja placówki zaleca zwiedzanie ekspozycji osobom powyżej 12. roku życia. Z kolei specjalnie z myślą o dzieciach przygotowano wystawę: „Podróż w czasie”. Składają się na nią trzy pomieszczenia, w których zrekonstruowano wnętrze mieszkania warszawskiej rodziny w trzech różnych okresach wojny: w momencie jej wybuchu, w trakcie i w chwili zakończenia.

Muzeum II Wojny Światowej mieści się w historycznym centrum Gdańska, przy pl. Władysława Bartoszewskiego 1, w bardzo bliskim sąsiedztwie gdańskiego Muzeum Poczty Polskiej działającego w budynku, który 1 września 1939 roku był miejscem jednego z pierwszych starć zbrojnych II wojny światowej.

Czytaj więcej

źródło: rmf24.pl

fot. Renata Dąbrowska/Agencja Gazeta

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk