„PiS chce ograniczyć rolę Muzeum II wojny światowej”

2016-09-070

W środę, 7 września odbyła się konferencja prasowa Posłów na Sejm RP – Agnieszki Pomaskiej, Małgorzaty Chmiel oraz Grzegorza Furgo – dotycząca dotyczącą decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego ws Muzeum II wojny światowej w Gdańsku.

W komunikacie na swojej stronie ministerstwo poinformowało, że od 1 grudnia zostanie utworzona państwowa instytucja kultury – Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, która powstanie w wyniku połączenia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Na stronie MKiDN czytamy: „Celem tej zmiany jest optymalne wykorzystanie potencjału placówek o zbliżonym profilu działalności zlokalizowanych w Gdańsku, przy optymalizacji wydatkowania środków finansowych pochodzących z budżetu państwa. Informację o zamiarze i przyczynach połączenia wyżej wymienionych instytucji Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podał do publicznej wiadomości w obwieszczeniu z dnia 6 maja 2016 r. (Dz. Urz. MKiDN poz. 25).”

Posłowie uważają jednak, że jest to decyzja polityczna skierowana przeciwko instytucji, której powstanie zainicjowała Platforma Obywatelska. Należy zaznaczyć, iż obecnym dyrektorem Muzeum II wojny światowej jest Paweł Machcewicz, powołany w 2008 r. przez Donalda Tuska. „PiS chce tą decyzją ograniczyć rolę Muzeum II wojny światowej i nadać mu jedynie lokalny charatker” – powiedziała Posłanka Pomaska.

Posłowie zwrócili również uwagę na wątpliwości prawne, które narosły wokół decyzji Ministra Glińskiego. Według art. 5a Ustawy o muzeach połączenie muzeów może nastąpić tylko po pozytywnej opinii wydanej przez Radę ds. Muzeów. Rada dotychczas takiej opinii nie wydała.

Obejrzyj materiał video

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk