Szczyt NATO. Najważniejsi liderzy państw w Warszawie

2016-07-080

W Warszawie rozpoczyna się dzisiaj dwudniowy szczyt NATO. W obradach biorą udział reprezentanci 28 krajów członkowskich Sojuszu, 25 krajów partnerskich oraz 8 delegacji organizacji międzynarodowych, w sumie aż 61 delegacji z całego świata. W tych dniach Warszawę odwiedzi 18 prezydentów, 21 szefów rządów, 41 ministrów spraw zagranicznych, 39 ministrów obrony. Wśród nich będzie prezydent USA Barack Obama. Gospodarzem szczytu jest prezydent Andrzej Duda, a przewodniczy mu sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Polska reprezentacja podczas szczytu NATO liczy 42 osoby.

Oprócz krajów członkowskich NATO na szczyt przyjechały także państwa współpracujące, w tym Gruzja, Jordania czy Afganistan. Po raz pierwszy w obradach weźmie też udział Czarnogóra, która ma obecnie status obserwatora w NATO, ale w ciągu kilku miesięcy powinna stać się nowym, 29. członkiem Paktu. Będą też delegacje Unii Europejskiej, ONZ, Banku Światowego.

Zdaniem wielu komentatorów, szczyt NATO w Warszawie będzie historyczny, ponieważ m.in. do Warszawy przyjedzie rekordowa liczba państw, po raz pierwszy w historii podczas szczytu zostanie podjęta decyzja o rozmieszczeniu infrastruktury militarnej Sojuszu na wschodniej flance.Historyczne będą również decyzje, które zapadną w trakcie obrad. Głównym miejscem obrad polityków i ekspertów jest warszawski Stadion Narodowy. Oprócz tego uczestnicy szczytu odbędą spotkania m.in. w Pałacu Prezydenckim, Teatrze Wielkim i na Zamku Królewskim.

źródło: polskieradio.pl, tvn24.pl

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk