Pomaska: z takim łamaniem regulaminu Sejmu nie mieliśmy wcześniej do czynienia

2016-07-070

– Ze strony partii rządzącej nie ma żadnej odpowiedzi na nasze pytania, a one często są bardzo ważne i dotyczą tego, jak będzie funkcjonował Trybunał Konstytucyjny. Mam wrażenie, że ta ustawa jest przepychana kolanem tylko po to, żeby ją w piątek pokazać prezydentowi USA – mówiła o głosowaniu w sprawie nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym Agnieszka Pomaska z Platformy Obywatelskiej.

Sejm przyjął nowelizację ustawy autorstwa PiS o Trybunale Konstytucyjnym. Za głosowało 238 posłów, przeciw 173, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Wcześniej Sejm głosował nad 44 poprawkami zgłoszonymi w drugim czytaniu przez PO, Nowoczesną i PSL. Były odrzucane. Nowoczesna złożyła też wniosek o odrzucenie dokumentu w całości, który także przepadł.

Głosowanie nad całością ustawy poprzedziła kilkugodzinna debata nad kolejnymi poprawkami. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński wielokrotnie zwracał posłom opozycji uwagę, że choć zgłaszali się w trybie zadawania pytań, to pytań nie formułowali, a czas na mównicy wykorzystywali do wygłaszania oświadczeń na temat ustawy. Marszałek groził im karami dyscyplinarnymi. Odpowiadała mu m.in. była premier Ewa Kopacz z PO, zarzucając marszałkowi m.in. cenzurowanie posłów. – Dzisiaj pan się zachowuje na tej sali, jakby ta sala była pana własnością. Komentuje pan wypowiedzi posłów zapominając, że polskie prawo zakazuje cenzury – mówiła, zwracając się do Marka Kuchcińskiego.

„Granice zostały przekroczone”

Jak powiedziała po godzinie 12 w RDC Agnieszka Pomaska, atmosfera w Sejmie jest bardzo nerwowa. – Niestety podgrzewa ją marszałek Kuchciński, który odbiera opozycji możliwość zabierania głosu i przerywa w połowie zdania. Trudno, żeby w tej sytuacji atmosfera nie była napięta. Tym bardziej, że rozmawiamy o TK i obronie instytucji, która stoi na straży demokracji, a dzisiaj PiS chce to zdemolować. Wymaga to mocnych słów i reakcji osób, które funkcję marszałka już pełniły. Z takim łamaniem regulaminu Sejmu nie mieliśmy wcześniej do czynienia. Pewne granice zostały przekroczone – alarmowała.

Dodała, iż ze strony partii rządzącej nie ma żadnej odpowiedzi na pytania opozycji. – One często są bardzo ważne i dotyczą tego, jak będzie funkcjonował Trybunał Konstytucyjny. Mam wrażenie, że ta ustawa jest przepychana kolanem tylko po to, żeby ją w piątek pokazać prezydentowi USA. To niepoważne traktowanie Sejmu i naszych zagranicznych partnerów – podkreśliła.

Pomaska oceniła również, że nie ma żadnego innego uzasadnienia, iż posiedzenie komisji odbywa się do 3.30 w nocy. – Tak samo w przypadku odbierania prawa do zadawania pytań. Nie ma też powodu, żeby ustawę, która nic nie naprawia, przeprowadzać w tak pilnym trybie. Chętnie chciałabym poznać to uzasadnienie. To jest jedynie pokazówka – powiedziała posłanka w RDC.

źródło: rdc.pl

foto: D.Linkowski

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk