40. rocznica protestów robotników w czerwcu 1976 r. w Radomiu, Ursusie i Płocku – posłowie podjęli uchwałę

2016-06-230

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 40. rocznicę protestów z 25 czerwca 1976 r. w Radomiu, Ursusie i Płocku składa hołd demonstrantom oraz ofiarom represji i ich rodzinom – czytamy w uchwale, którą posłowie przyjęli dziś przez aklamację. Sejm przypomniał, że 40 lat temu w czerwcu Polacy po raz kolejny otwarcie sprzeciwili się komunistycznej władzy – przez kraj przetoczyła się fala strajków i demonstracji ulicznych.

Jak napisano w uchwale, w efekcie wprowadzonej przez rząd drastycznej podwyżki cen artykułów spożywczych na ulice kilku polskich miast wyszło co najmniej 80 tys. pracowników zakładów przemysłowych. – Protesty, zwłaszcza te w Radomiu i Ursusie, zostały brutalnie spacyfikowane, a władza nazwała ich uczestników „warchołami” – czytamy w dokumencie.

W uchwale Sejm zwrócił uwagę na okrutne represje, jakim poddano zatrzymanych i aresztowanych. – Zastosowano wobec nich tzw. „ścieżki zdrowia”, byli bici, więzieni, wyrzucani z pracy. Wielu zostało inwalidami, często bez środków do życia – głosi dokument. Jak napisano, kilkadziesiąt osób otrzymało wyroki więzienia bez zawieszenia, nawet do 8-10 lat. – Wśród ofiar znalazł się także ks. Roman Kolarz, który błogosławił robotniczy pochód, za co został zamordowany przez bezpiekę – czytamy w uchwale. Posłowie podkreślili też, że winni represji uniknęli odpowiedzialności, a zbrodnie komunistyczne przedawniły się.

Protesty w 1976 r. bezpośrednio przyczyniły się do powstania Komitetu Obrony Robotników, a następnie kolejnych organizacji demokratycznej opozycji – napisano w dokumencie. Sejm przypomniał również, że protesty te stworzyły podstawę  do zbudowania solidarności między wszystkimi grupami społecznymi w Polsce.

źródło: sejm.gov.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk