Usprawnienie i większa transparentność procesu wyborczego

2015-08-120

12 sierpnia weszła w życie nowelizacja Kodeksu wyborczego. Przewiduje ona m.in. podawanie w protokołach wyborczych informacji o przyczynach nieważności głosów, możliwość nagrywania prac obwodowych komisji wyborczych, wprowadzenie przezroczystych urn wyborczych. Poza tym wprowadzona jest kadencyjność PKW.

W myśl nowych przepisów, najpóźniej 21 dni przed wyborami każdy otrzyma informacje o terminie wyborów, godzinie głosowania, sposobie głosowania, warunkach ważności głosu oraz możliwości głosowania korespondencyjnego i przez pełnomocnika. Obowiązek wysłania takich powiadomień w formie bezadresowych przesyłek będą mieli wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast.

Zgodnie z nowelizacją, karty do głosowania mają być pojedynczymi kartkami z nadrukiem wyłącznie na jednej stronie. W przypadku zbyt dużych rozmiarów jednostronnej karty do głosowania, PKW będzie mogła zdecydować, że karta będzie miała formę broszury, której kartki są trwale ze sobą połączone. Na pierwszej kartce broszury będzie zamieszczana tylko informacja o sposobie głosowania i warunkach ważności głosu, na drugiej spis treści, a na kolejnych listy komitetów wyborczych.

Nowelizacja wprowadza także przezroczyste urny wyborcze. Dla zagwarantowania tajności głosowania w lokalach wyborczych będą dostępne koperty, do których wyborcy będą mogli włożyć karty do głosowania. Gdy do wypełnienia będzie kilka kart do głosowania, wyborca będzie mógł włożyć wszystkie karty do jednej koperty. Na terenie kraju koperty w lokalu wyborczym ma zapewniać wójt (burmistrz lub prezydent miasta), za granicą – konsul, a na polskich statkach morskich – kapitan statku.

Ustawa przewiduje również możliwość nagrywania prac obwodowych komisji wyborczych przez mężów zaufania – chodzi o działania komisji przed rozpoczęciem głosowania, liczenie głosów i ustalanie wyników głosowania. Za upublicznienie nagrań grozić będzie grzywna od 1 tys. do 10 tys. zł. Materiały te będą mogły być wykorzystywane wyłącznie w postępowaniu sądowym lub prokuratorskim.

Ponadto nowelizacja wprowadza 9-letnie kadencje członków Państwowej Komisji Wyborczej – do tej pory byli oni powoływani bezterminowo. Członkiem PKW będzie można być do ukończenia 70 lat, potem mandat będzie wygasał.

Sejm VII kadencji uchwalił nowelizację 25 czerwca 2015 r. Prezydent podpisał ją 21 lipca 2015 r.

Ustawa wchodzi w życie 12 sierpnia 2015 r., oprócz m.in. zmian dotyczących funkcjonowania PKW i obowiązku wysyłania powiadomień do wyborców, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. Natomiast regulacje w zakresie przezroczystych urn wyborczych i kopert na karty do głosowania mają wejść w życie 1 lipca 2016 r.

źródło: sejm.gov.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk