Agnieszka Pomaska: „Partie zamiast produkować reklamówki, powinny tworzyć fundacje”

2010-02-250

Zakazać emisji reklamówek wyborczych, a pieniądze przeznaczyć na partyjne fundacje – to nowy pomysł Platformy Obywatelskiej, o którym pisze dziś dziennik „Polska”. Projekt ustawy poparły już PSL i SLD.

Zgodnie z założeniami projektu ustawy, wszystkie ugrupowania polityczne miałyby zrzec się puszczania reklamówek wyborczych i jedną czwartą ze swoich dotacji budżetowych przeznaczyć na zakładanie fundacji zajmujących się pracą programową na kształt Fundacji Adenauera.
Każda partia zamiast wydawać na reklamówki, tworzyłaby fundacje, które promowałyby idee demokracji w kraju, ale i zagranicą. Tak jak to się dzieje np. na Węgrzech i w Hiszpanii – mówi nam współautorka ustawy, Agnieszka Pomaska z PO.

Takie fundacje to coś na kształt think thanków, czyli wewnątrzpartyjnych zespołów eksperckich, które mogłyby prowadzić działalność informacyjną, wydawniczą, ale i przygotowywać ekspertyzy i analizy na potrzeby wewnątrzpartyjne – wyjaśnia posłanka.

Zakaz spotów? Można dyskutować

Nie wiadomo jednak, czy projekt ustawy, tak jak pisze to „Polska” już w przyszłym tygodniu trafi do Sejmu.

Są jeszcze elementy, które musimy poprawić w projekcie – tłumaczy posłanka PO i dodaje, że choć w dokumencie jest zapis o zakazie emisji reklamówek wyborczych, to nie jest on obligatoryjny.

Zamiast wydawać miliony złotych na spoty, lepiej przeznaczyć je na podniesienie jakoś debaty publicznej – dodaje Pomaska.

Czy projekt ma szanse powodzenia? Nie wiadomo, bo choć popiera go PSL i SLD, niejasny stosunek do sprawy ma PiS.

Nie ma w tym dla nas nic atrakcyjnego – mówi gazecie „Polska” Grażyna Gęsicka. Szefowa klubu Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że dopiero co zmniejszono partiom subwencje o 41 procent, a teraz ma to być kolejne 25 procent, i zaznacza, że taki pomysł nie jest korzystny tak naprawdę dla żadnej partii prócz PO.

Partie powinny przeznaczać 15 proc. z otrzymywanych z budżetów pieniędzy na fundusz ekspercki. W rzeczywistości jednak prace think thanków jest mało efektywna.

Źródło:
PO chce ustawowo zakazać partiom puszczania spotów. Kto się nie zgadza? PiS
jagor, dżek, IAR
2010-02-25, ostatnia aktualizacja 2010-02-25 11:28

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk