Konferencja pod patronatem Przewodniczącej Komisji ds. UE: Litwa 19-stym członkiem strefy euro

2015-03-080

Agnieszka Pomaska Przewodnicząca Komisji do Spraw Unii Europejskiej objęła honorowy patronat nad spotkaniem dotyczącym prezentację raportu i dyskusję podsumowujące proces wymiany lita na euro, przeprowadzony na Litwie na przełomie 2014 i 2015 roku.

Spotkanie odbędzie się w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej, 10 marca 2014 (wtorek), w g. 11.00-13.00. Gośćmi debaty będą m.in. Prof. Boguslavas Gruzevskis autor analizy procesu wprowadzenia euro na Litwie oraz Tadas Šuliauskas z Ministerstwa Finansów Litwy. Wnioski z przebiegu procesu wprowadzenia euro na Litwie będą interesujące dla Polski, która, w bliżej nieokreślonej przyszłości, prawdopodobnie przejdzie podobny proces wymiany waluty. Podczas spotkania zostanie zaprezentowany raport z przebiegu wymiany lita na euro, który podsumuje m.in. następujące problemy:

  • Społeczna kampania informacyjna dot. wymiany waluty na Litwie. Założenia, cele, narzędzia, realizacja, koszty i efekty.
  • Formalno-prawne oraz techniczne aspekty wdrożenia euro na Litwie.
  • Społeczne obawy i nadzieje Litwinów związane z euro.
  • Podejście i sposób przygotowania poszczególnych instytucji, grup społecznych
  • i etnicznych, przedsiębiorców oraz mediów do wymiany.Największe wyzwania i problemy, które pojawiły się bezpośrednio po 1 stycznia 2015, w związku z wymianą waluty.

W debacie udział wezmą m.in. parlamentarzyści, eksperci z dziedziny finansów i polityki europejskiej, przedstawiciele organizacji pozarządowych. Gośćmi spotkania będą osoby, które były bezpośrednio zaangażowane w proces wymiany waluty na Litwie. Współorganizatorami spotkania są Polska Fundacja im. Roberta Schumana oraz Fundacja Konrada Adenauera.

źródło: schuman.pl

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk