Start Funduszy Europejskich 2014-2020: miliardy na rozwój

2015-02-260

„Dziś oficjalnie rozpoczynamy wykorzystanie kolejnej transzy funduszy europejskich. Mamy do dyspozycji ponad pół biliona zł” – powiedziała premier Ewa Kopacz podczas uroczystości otwarcia perspektywy finansowej 2014-2020.

Jak zaznaczyła szefowa rządu, Polska dostanie do dyspozycji największe w historii fundusze na rozwój. To efekt kilku lat przygotowań. Można powiedzieć, że graliśmy o pełną pulę i wygraliśmy. Zdobyliśmy największe środki spośród wszystkich państw UE – podkreśliła Ewa Kopacz.

Według premier, rekordowe fundusze europejskie mają pozwolić Polsce na kolejny skok cywilizacyjny. W najbliższych latach Polska ma stać się jednym z 20 najbogatszych państw świata. To jest nasze marzenie, nasz cel i nasze zobowiązanie – powiedziała.

Jakość życia

Chcemy, żeby Polacy przekonali się, że fundusze europejskie to nie tylko drogi ekspresowe, ale także realna pomoc w codziennym życiu – zaznaczyła szefowa rządu. Jak wyjaśniła, dzięki środkom z UE stworzymy ponad 50 tys. nowych miejsc w żłobkach i ok. 70 tys. nowych miejsc w przedszkolach. Zainwestujemy też w transport publiczny w polskich miastach, na co wydamy 16 mld zł.

Nowoczesna i konkurencyjna gospodarka

Premier poinformowała, że na innowacyjne badania naukowe i wykorzystanie ich wyników w polskiej gospodarce wydamy ponad 40 mld zł. Będziemy pilnować, żeby badania naukowe miały komercyjne zastosowanie – obiecała. Kolejne 20 mld zł zainwestujemy w zwiększenie konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw. Inwestycje finansowane ze środków UE pozwolą stworzyć pół miliona nowych miejsc pracy, szczególnie dla ludzi młodych.

Inwestycje

Premier zapowiedziała, że dokończymy budowę sieci dróg ekspresowych, modernizację dróg lokalnych i sieci kolejowej. Tak jak dotychczas, część funduszy przeznaczymy na ochronę środowiska naturalnego, kulturę i ochronę zdrowia. Dokończymy także cyfryzację kraju. Wszystkie gospodarstwa domowe, nawet w najdalszym zakątku Polski będą miały dostęp do szybkiego Internetu – obiecała szefowa rządu.

Więcej środków dla samorządu

Jak zaznaczyła premier, nowa filozofia wykorzystania funduszy europejskich oznacza pogłębienie decentralizacji. Dlatego postanowiliśmy, że więcej, bo aż prawie połowa wszystkich pieniędzy z UE będzie rozdzielona na szczeblu samorządowym. To dowód, że hasło „Polski samorządnej” traktujemy poważnie i konsekwentnie wprowadzamy je w życie – podkreśliła szefowa rządu.

źródło: premier.gov.pl

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk