Radna walczy o tory

2003-02-260

BombardierRozmowa z Agnieszką Pomaską, radną Platformy Obywatelskiej, o jej akcji zbierania podpisów pod projektem budowy tramwaju na Chełm.

Mikołaj Chrzan: Szeroki pas zieleni, przygotowane pod torowiska wiadukty, schody prowadzące do nieistniejących przystanków. Ten obraz nie zmienia się od 20 lat. Czy liczy Pani, że niedługo po ul. Armii Krajowej jeździć będą tramwaje?

Agnieszka Pomaska: Ten temat interesował mnie, jeszcze zanim zostałam radną, bo rzeczywiście te schody prowadzące donikąd wyglądają dość dziwnie. Teraz tworzony jest w Gdańsku wieloletni plan inwestycyjny. Uznałam, że należy podjąć próbę, by ująć tam właśnie projekt budowy linii tramwajowej na tę dzielnicę oraz zakup tramwajów niskopodłogowych, które będą w stanie jeździć po tej trasie.

Czy nie wystarczy, żeby na Chełm jeździło więcej autobusów?

– Uważam, że tramwaj jest tam niezbędny. Wszyscy mieszkańcy Chełmu wiedzą, jakie korki tworzą się na co dzień przy zjeździe z ul. Armii Krajowej. Tramwaje pozwoliłyby na szybszy dojazd do centrum. Poza tym są bardziej ekologiczne niż autobusy.

Ile będzie kosztowała ta inwestycja?

– Tego dokładnie nie wie chyba nikt. Dotarłam do wstępnego kosztorysu przygotowanego w 1998 roku. Pierwszy 4,5-kilometrowy odcinek (od ul. 3 Maja do skrzyżowania ul. Witosa z Sikorskiego) wyceniono na ok. 32 milionów złotych. Teraz spodziewam się, że kwota może być znacznie większa, uwzględnić trzeba będzie też zakup nowych tramwajów.

Po co zbiórka podpisów?

– Podpisy dołączę do wstępnego wniosku, który skierowany zostanie do prezydenta miasta. Chcę pokazać, że na tym przedsięwzięciu zależy wielu mieszkańcom. Potem komisja doradcza prezydenta dokona selekcji i wybrane wnioski będą szczegółowe opracowywane przez poszczególne wydziały urzędu. WPI ma być gotowy do końca czerwca.

 

Radna Pomaska będzie zbierała podpisy w środę od godz. 16 pod sklepem Biedronka przy ul. Chałubińskiego na Chełmie. Będzie można też z nią wtedy porozmawiać o samym projekcie.

Źródło: Gazeta Wyborcza (Mikołaj Chrzan)

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk