Kongres Europejskiej Partii Ludowej

2009-12-080

Jutro rano razem z kilkudziesięcioma politykami PO wybieramy się do Bonn Kongres Europejskiej Partii Ludowej – EPP. Podczas kongresu odbędą się wybory władz EPP, w tym przewodniczącego, wiceprzewodniczących oraz skarbnika. Kandydatem PO na wiceprzewodniczącego EPP będzie Jacek Saryusz-Wolski, który w poprzedniej kadencji już pełnił tę funkcję. Również ponownie, o funkcję przewodniczącego, ubiegał się będzie Wilfried Martens, którego kandydaturę wysunęła Kanclerz Angela Merkel. Kandydatura została już poparta przez aklamację podczas ostatniego szczytu EPP w Brukseli przez szefów państw i rządów z rodziny EPP.

W Kongresie udział weźmie blisko 1500 osób, w tym ponad 800 delegatów z prawem głosu. Przy tej okazji odbędą się między innymi dyskusje na tematy programowe. Przedyskutowane, a później przyjęte zostaną dokumenty i rezolucje: o socjalnej gospodarce rynkowej (propozycji EPP na budowę strefy stabilności w Europie w dobie obecnego kryzysu),  w sprawie negocjacji ONZ w kwestii zmian klimatycznych  i w kwestii wychodzenia z globalnego kryzysu gospodarczo-finansowego. Poprzedni Kongres odbył się w Warszawie. Więcej na temat ustaleń tego Kongresu na www.eppwarsaw.eu

Europejska Partia Ludowa jest największą paneuropejską centroprawicową partią polityczną.  Skupia 74 partie członkowskie z 38 krajów. Wywodzi się z niej 20 szefów rządów i państw, w tym 14 z Unii Europejskiej. W Parlamencie Europejskim z 265 eurodeputowanymi EPP tworzy największą frakcję. Platforma Obywatelska jest  EPP od 2002 roku, a Polskie Stronnictwo Ludowe od 2004. Na Kongresie EPP w Bonn Platforma Obywatelska posiada 57 głosów, 1 głos szefa partii, 30 głosów delegatów partii, 25 głosów eurodeputowanych, 1 głos członka prezydencji EPL. PSL posiada 10 głosów. Tylko trzy partie mają więcej głosów niż PO. Są to niemiecka CDU, francuskie UMP i włoskie PDL.

Więcej na temat Kongresu w Bonn na stronie www.eppbonn2009.eu

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk