80 milionów z Unii na nowe projekty na Pomorzu

2009-12-070

Marszałek Jan Kozłowski podpisał 23 umowy o dofinansowanie projektów w ramach RPO. To kolejne inwestycje, które otrzymają wsparcie w ramach tego najważniejszego dla Pomorza unijnego programu. Wśród nich znalazły się m.in. inwestycje dotyczące rewitalizacji starej osady w Ustce, renowacja części malborskiego zamku czy rewitalizacja szlaku Zamków Gotyckich na Powiślu.

Dzięki podpisanym umową, jeszcze w przyszłym roku nasz region wzbogaci się o kolejne ważne inwestycje. Obok wymienionych wyżej, podpisano także kilka umów na realizację projektów dotyczących kanalizacji w gminach Czersk, Miastko i Słupsk. Nie zabrakło także inwestycji sportowych i edukacyjnych. Podpisano bowiem umowy na budowę sali sportowej przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Bytowie, ścieżkę rowerową w Gminie Lichnowy oraz Centrum Sportów Wodnych w Kartuzach.

– Bardzo cieszy nas taka aktywność beneficjentów, a przede wszystkim ich chęć szybkiej i dobrej realizacji inwestycji. Musimy pamiętać, że cały czas jesteśmy w czołówce stawki, która walczy o Krajową Rezerwę Wykonania, co może dać naszemu regionowi kolejne 100 milionów euro. Jest o co walczyć, bo to może dać szanse na kolejne tak ważne dla gmin projekty – mówił marszałek Jan Kozłowski.

Podczas uroczystości podpisano także porozumienie z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska na realizację projektu: Regionalny system zarządzania informacją o jakości powietrza w województwie pomorskim „AIRPOMERANIA”. Celem projektu jest budowa pierwszego w Polsce regionalnego systemu zarządzania informacją o jakości powietrza. System zarządzania „AIRPOMERANIA” obejmuje budowę 4 referencyjnych stacji pomiarowych monitoringu powietrza, jednolitą platformę wymiany informacji, narzędzia do wspomagania wykonywania ocen jakości powietrza w strefach i monitorowania programów naprawczych powietrza, system ostrzegawczo-alertowy, procedury działań krótkookresowych w sytuacjach smogowych, raporty on-line, system informowania społeczeństwa, akcje edukacyjne i szkolenia.

Ochrona środowiska i projekty z zakresu tzw. infrastruktury podstawowej, jak drogi, czy kanalizacja, to może mniej spektakularne inwestycje niż Zamek w Malborku, ale pamiętajmy, że to dzięki nim rozwijają się gminy w naszym regionie, a wszystkim ich mieszkańcom żyje się lepiej – stwierdził wicemarszałek Mieczysław Struk.

Wartość podpisanych umów wynosi 145 220 192, 63 mln zł., z czego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WP wyniesie 80 804 902, 64 mln zł.

Źródło: www.woj-pomorskie.pl

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk