Mieszkanki Pomorza przemówią jednym głosem

2009-12-010

Dostęp do tanich żłobków i przedszkoli, zbyt krótkie macierzyńskie, niższe od mężczyzn zarobki i szanse na karierę zawodową, promocja mammografii, cytologii i USG piersi, zwłaszcza na wsi – to tylko niektóre problemy kobiet w całej Polsce. Mieszkanki Pomorza postanowiły spotkać się i stworzyć listę najbardziej palących problemów kobiet w naszym województwie.
Jest jeszcze jeden ważny cel tego spotkania, integracja lokalnych środowisk kobiecych – mówi Maja Opinc-Bennich z Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku, który organizuje forum pod hasłem „Głos Kobiet Pomorza”.

Tego głosu wysłucha m.in. minister Elżbieta Radziszewska, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania. Wśród zaproszonych są Henryka Krzywonos, prof. Ewa Graczyk z Uniwersytetu Gdańskiego oraz działaczki organizacji pozarządowych i feministycznych – Europejskiej Unii Kobiet, Europejskiego Lobby Kobiet, Stowarzyszenia Kobiety dla Pomorza, Partii Kobiet, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, NEWW Polska. To ostatnie stowarzyszenie to oddział działającej w Polsce od 10 lat międzynarodowej organizacji Network of East-West Women, czyli Sieć Współpracy Kobiet Wschód-Zachód.

W Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim stawią się posłanki: Iwona Guzowska, Agnieszka Pomaska i Jolanta Szczypińska oraz senator Dorota Arciszewska-Mielewczyk. Pojawi się też spora reprezentacja pań działających w samorządach. Większość z gdańszczan wie, że Ewa Kamińska jest wiceprezydentem miasta. Podczas spotkania będzie szansa, by dowiedzieć się, że starostą kartuskim jest Janina Kwiecień, wójtem gminy Pszczółki Hanna Brejwo, wójtem gminy Pruszcz Gdański Magdalena Kołodziejczak, a wicemarszałkiem województwa Krystyna Pajura. – To oczywiście nie wszystkie kobiety zajmujące wysokie stanowiska w samorządach, zaprosiliśmy te, które już wcześniej były aktywne, zabierały głos w obronie kobiet – mówi Maja Opinc-Bennich. – Dlatego na przykład pani Hanna Brejwo będzie mówiła o problemach kobiet z obszarów wiejskich.

Inne tematy forum to: wsparcie rodziny – tu głos zabierze wiceprezydent Ewa Kamińska; Małgorzata Tarasiewicz z NEWW Polska opowie o światowych rozwiązaniach w walce z dyskryminacją; a Beata Zwara, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. osób niepełnosprawnych – o problemach kobiet niepełnosprawnych.

Forum zaczyna się o godz. 13. Teoretycznie tylko z udziałem zaproszonych gości, ale organizatorzy zapewniają, że każda kobieta, która pojawi się dziś w sali prezydialnej UW, będzie mogła wziąć udział w spotkaniu.

Tuż przed rozpoczęciem dyskusji minister Elżbieta Radziszewska otworzy wystawę pt. Polki w Parlamencie.

Źródło:
Gazeta Wyborcza Trójmiasto
mw
2009-11-29, ostatnia aktualizacja 2009-11-29 18:36
http://trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/1,35612,7310920,Mieszkanki_Pomorza_przemowia_jednym_glosem.html

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk