Klubowy think-tank Platformy rozpoczyna pracę

2009-11-170

Klubowy think-tank Platformy Obywatelskiej w tym tygodniu rozpoczyna pracę, zaangażuje blisko jedną trzecią parlamentarzystów PO. Siedem kilkunastoosobowych zespołów zajmie się m.in. bezpieczeństwem energetycznym, sprawami międzynarodowymi, Unią Europejską, kształceniem ludzi młodych i ich wchodzeniem na rynek pracy.

Wiceszef klubu PO Rafał Grupiński, który koordynuje pracę klubowego think-tanku, poinformował PAP, że szefami zespołów zostali posłowie: Agnieszka Kozłowska-Rajewicz („Rodzina 2030”), Andrzej Czerwiński („Bezpieczeństwo energetyczne”), były wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld („Gospodarka, finanse publiczne i przedsiębiorczość”), Ewa Wolak („Wyrównywanie szans cywilizacyjnych, nauka i kultura”), Anna Zielińska-Głębocka („UE i sprawy międzynarodowe”), Agnieszka Hanajczyk („Następne pokolenie”).

Kozłowska-Rajewicz poinformowała PAP, że w skład jej zespołu wejdzie około 20 osób: lekarze, pedagodzy, samorządowcy, z różnych komisji sejmowych; z zespołem będą też współpracować eksperci. „Chcemy kompleksowo pracować nad problemami, które wiążą się z polskimi rodzinami, szczególnie rodzinami młodymi z małymi dziećmi, w której pracuje, i matka, i ojciec” – zaznaczyła. Doprecyzowała, że przedmiotem zainteresowania jej zespołu będzie problem łączenia rozwoju zawodowego z wychowaniem dzieci.

Chcemy pracować nad kwestią roli kobiet i mężczyzn w rodzinie, łączeniem obowiązków macierzyńskich, tacierzyńskich z pracą zawodową, chcemy pracować nad barierami, które pojawiają się przy łączeniu pracy z rolami ojca, matki” – powiedziała posłanka Platformy.

Szef zespołu „Bezpieczeństwo energetyczne” Andrzej Czerwiński powiedział PAP, że w tym tygodniu skompletuje swój zespół. Dodał, że akces zgłosiło już 12 posłów. Jak zapowiada, zespół przygotuje pakiet maksymalnie sześciu ustaw, które miałyby zostać wdrożone w ciągu najbliższego roku. Czerwiński powiedział, że rozważana jest m.in. duża nowelizacja prawa energetycznego, a także zmiany regulujące inwestycje w infrastrukturę liniową.

Szef zespołu „Gospodarka, finanse publiczne i przedsiębiorczość” Adam Szejnfeld chce się zajmować przede wszystkim likwidacją szeroko pojętych barier administracyjnych. Poseł zamierza współpracować w tej kwestii m.in. z sejmową komisją „Przyjazne Państwo”. Szejnfeld zapowiada też, że zespół będzie pracował nad uaktualnieniem programu Platformy w kwestiach gospodarczych.

Ewa Wolak, która stanęła na czele zespołu „Wyrównywanie szans cywilizacyjnych, nauka i kultura”, powiedziała PAP, że będzie on liczył około 15 osób. „Chciałabym zająć się m.in. edukacją dla dorosłych, w tym szkoleniami internetowymi dla seniorów, uniwersytetami trzeciego wieku. Zależałoby mi na upowszechnieniu poradnictwa zawodowego, zwiększeniu dostępu do internetu na obszarach słabiej rozwiniętych” – wyliczyła posłanka.

W klubie PO działa już zespół szybkiego reagowania, w składzie: Paweł Olszewski (przewodniczący), Andrzej Halicki, Rafał Grupiński, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Agnieszka Pomaska, Małgorzata Kidawa-Błońska, Marek Wojtowski, Maciej Orzechowski i Norbert Raba.

Olszewski tłumaczył PAP, że zadaniem zespołu pod jego kierownictwem będzie reagowanie na bieżące wydarzenia polityczne, ujednolicenie stanowiska posłów Platformy oraz profesjonalizacja działań klubu. Zespół będzie przygotowywał informację dla polityków PO, którzy wypowiadają się w mediach.

Olszewski zapewnił, że nie chodzi o eliminowanie skrajnych wypowiedzi członków klubu PO. „Każdy ma prawo do swoich indywidualnych, nawet skrajnych wypowiedzi. My będziemy jedynie monitorować bieżącą sytuację, reagować w sposób skoordynowany na bieżące wydarzenia. Chcemy, żeby główny nurt informacyjny, który będzie +wychodził+ z klubu, był spójny i akceptowany przez wszystkich posłów Platformy” – mówił Olszewski.

Źródło:
PAP
http://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/artykuly/371410,klubowy_think_tank_platformy_rozpoczyna_prace.html
Artykuł z dnia: 2009-11-17, ostatnia aktualizacja: 2009-11-17 14:50

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk