Rodzice coraz chętniej biorą urlopy rodzicielskie

2014-08-130

Ponad rok obowiązuje ustawa o urlopie rodzicielskim i jak widać z miesiąca na miesiąc rośnie liczba rodziców korzystających z nowych, przysługujących im uprawnień.

W lipcu 2013 roku, a więc niespełna miesiąc od wejścia w życie ustawy, czyli  17 czerwca ub.r.), z urlopu rodzicielskiego skorzystało 6 tys. rodziców, ale w sierpniu ub.r. liczba ta wzrosła ponad dwukrotnie, a w największy wzrost nastąpił na początku tego roku. Od grudnia 2013 do stycznia 2014 wzrost wyniósł ponad 100 procent! W maju tego roku na urlopie rodzicielskim przebywało 128 tys. rodziców.  To pozytywny efekt polityki prorodzinnej Platformy Obywatelskiej. Teraz matka od chwili porodu  może być 52 tygodnie ze swoim dzieckiem.

Co daje urlop rodzicielski

Urlop rodzicielski wynosi 26 tygodni, jest płatny  i mogą z niego korzystać na równych prawach zarówno matka, jak i ojciec dziecka – albo mogą się nim podzielić. Co ważne, przysługuje on wszystkim, którzy opłacają składki na ubezpieczenie chorobowe, a więc nie tylko osobom pracującym na etatach. Urlop ten można podzielić, jednak nie na więcej niż na trzy części, które muszą następować bezpośrednio po sobie.  Poza tym urlop ten musi stanowić przedłużenie urlopu dodatkowego, a wniosek do pracodawcy czy organu rentowego o skorzystanie z niego należy złożyć:

– albo w ciągu 14 dni po porodzie;

– albo po upływie urlopu macierzyńskiego oraz dodatkowego, lecz nie później niż dwa tygodnie przed  planowanym rozpoczęciem urlopu rodzicielskiego.

Pracodawca nie może nie uwzględnić złożonego wniosku.

źródło: platforma.org
autor: jp

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk