Polsko-brytyjska debata o przyszłości konkurencyjnej UE

2014-03-310

O przyszłości konkurencyjnej Unii Europejskiej oraz miejscu Polski i Wielkiej Brytanii w zintegrowanej Europie dyskutowali w piątek w Sejmie przedstawiciele parlamentów i resortów zajmujących się finansami z obu krajów. Ta specjalna, polsko-brytyjska debata parlamentarna została zorganizowana przez sejmową Komisję do Spraw Unii Europejskiej oraz Ambasadę Wielkiej Brytanii.

– Polska wyraźnie udowodniła, że integracja z UE prowadzi do przyspieszenia rozwoju gospodarczego, modernizacji systemu prawnego i likwidacji luki rozwojowej dzielącej nasz kraj od innych państw członkowskich – powiedziała przewodnicząca Komisji ds. UE Agnieszka Pomaska. Posłanka mówiła m.in. o korzyściach z udziału naszego kraju we wspólnym rynku takich jak np. rosnąca wymiana handlowa, napływ inwestycji zagranicznych i lepsza jakość życia. Szefowa Komisji ds. UE wskazała też na koszty integracji europejskiej – m.in. konieczność dostosowania do wymogów prawa unijnego. – Polska wyraźnie udowadnia też, że  jest w Unii nie tylko po to, aby brać, ale także po to, by dawać swą aktywność i nową energię integracyjną – tłumaczyła Agnieszka Pomaska.

Przewodnicząca Komisji ds. UE podkreśliła, że interesy narodowe państw członkowskich można pogodzić z interesem wspólnym UE, ale wymaga to kompromisów i solidarności. Wskazała też na priorytet, jakim jest bezpieczeństwo energetyczne, w tym działania na rzecz dywersyfikacji dostaw gazu. Według Agnieszki Pomaski konieczne jest także precyzyjne zdefiniowanie wspólnej wizji rozwoju Wspólnoty i przyszłości integracji.

źródło: sejm.gov.pl

fot. Rafał Zambrzycki

[nggallery id=148]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk