Podsumowanie konferencji: Łotwa w strefie euro

2014-02-134

O doświadczeniach Łotwy związanych z przejściem na europejską walutę od 1 stycznia 2014 r. i debacie na temat przystąpienia Polski do strefy euro dyskutowali wczoraj w Sejmie m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz eksperci z dziedziny finansów i polityki europejskiej. Konferencja została zorganizowana przez sejmową Komisję do Spraw Unii Europejskiej, Polską Fundację im. Roberta Schumana oraz Przedstawicielstwo Fundacji Konrada Adenauera w Polsce. Wydarzenie objęła honorowym patronatem przewodnicząca Komisji ds. UE Agnieszka Pomaska.

Szefowa komisji nawiązała do zeszłorocznej dyskusji o polskim kontekście przyjęcia euro. Agnieszka Pomaska wyraziła też nadzieję, że wymiana doświadczeń będzie kolejnym krokiem do rozmowy o przygotowaniu naszego kraju do wdrożenia europejskiej waluty. Wskazała również na trwającą już debatę w tej sprawie i pojawiające się w niej „znaki zapytania”. – Z pewnością dyskusja o tym, co z euro w Polsce, będzie się toczyła i mam nadzieję, że zakończy się sukcesem – stwierdziła przewodnicząca.

Wspólna waluta euro została wprowadzona 1 stycznia 1999 r. w 11 państwach członkowskich UE – początkowo była stosowana tylko w transakcjach bezgotówkowych. W formie gotówki euro zaczęło funkcjonować od 1 stycznia 2002 r. w 12 krajach Unii. Obecnie strefę euro tworzy 18 z 28 państw UE. Euro jest też prawnym środkiem płatniczym w departamentach i terytoriach zamorskich oraz na wyspach należących do członków strefy euro lub z nimi stowarzyszonych. Walutę europejską stosują także na podstawie umowy Monako, San Marino i Watykan, natomiast bez umowy – Andora, Czarnogóra i Kosowo.

Na stronie fundacji im. Roberta Schumana został opublikowany raport autorstwa Dawida Tomaszewskiego podsumowujący przebieg skomplikowanego procesu wymiany waluty. Przebieg kampanii informacyjnej, stosunek Łotyszy do euro, koszty operacji wymiany, logistyka i zmiany w prawie – to tylko niektóre z zagadnień poruszonych w raporcie. Zapraszamy do lektury!

W celu pobrania raportu proszę przejść na stronę fundacji.

źródło: sejm.gov.pl
fot. Rafał Zambrzycki

4 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk