Sto miliardów złotych na infrastrukturę

2013-09-020

Rozpoczęły się konsultacje społeczne projektu Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. W ramach programu do dyspozycji będzie 100 mld złotych z funduszy europejskich. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zbiera propozycje, jak tę rekordową sumę najlepiej wydać.

Program Infrastruktura i Środowisko to kontynuacja identycznego programu na lat 2007-2013. Pojawia się jednak sporo różnic: w jego nowej wersji nie będą finansowane inwestycje w obszarze szkolnictwa wyższego – będą bowiem przeniesione do odrębnego Programu Inteligentny Rozwój, także korzystającego z funduszy unijnych.

Największą część POIŚ pozostaną inwestycje transportowe, choć nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób pula pieniędzy zostanie podzielona między poszczególne gałęzie transportu. Jak poinformował 28 sierpnia wiceminister rozwoju regionalnego Adam Zdziebło, Polska będzie zabiegać, aby więcej pieniędzy trafiło na drogi niż na kolej. Rząd chce m.in., żeby to właśnie pieniądze w ramach POIŚ pozwoliły na dokończenie budowy sieci dróg ekspresowych, łączących wszystkie polskie miasta wojewódzkie.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego planuje, że inwestycje finansowane z nowego program ruszą  jak najszybciej, to znaczy zaraz po ich formalnym zaakceptowaniu przez rząd na początku 2014 r. roku.

Konsultacje społeczne nowego POIŚ trwają do 25 września. Uwagi można zgłaszać na specjalnym formularzu zamieszczonym na stronie internetowej pod adresem http://konsultacje.pois.gov.pl/ 

źródło: jp/pap, www.funduszeeuropejskie.gov.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk