Chorwacja w Unii Europejskiej

2013-07-010

„Unia Europejska to najlepszy polityczny wynalazek, jaki do tej pory wymyślili Europejczycy” – podkreślił premier Donald Tusk przed wylotem do Zagrzebia na uroczystość przyjęcia Chorwacji do UE. „To ważny dzień dla Polski i dla Europy” – dodał Tusk.

Chorwacja jest 28. członkiem Unii Europejskiej. W uroczystościach w stolicy Chorwacji – Zagrzebia wziął też udział m.in. przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy oraz szef Komisji Europejskiej Jose Barroso.

Premier podkreślił, że ze względu na przyjęcie Chorwacji do UE 1 lipiec 2013 r. stanie się ważnym dniem nie tylko dla Polski, ale także dla całej Europy, mimo że pojawiają się głosy, w tym polityczne, wątpiące w sens istnienia europejskiej wspólnoty.

Polskie doświadczenia, ale także doświadczenie całego kontynentu z ostatnich lat, ale także doświadczenie XX wieku pokazują, że lepszego politycznego wynalazku Europejczycy nie mieli. Przy wszystkich kłopotach Unia Europejska jest najlepszym pomysłem na pokojowe współdziałanie i na budowanie dobrobytu – powiedział Tusk. Zastrzegł przy tym, że choć dobrobyt jest pojęciem względnym, to jednak wiele krajów spoza UE tego unijnego dobrobytu zazdrości.

Donald Tusk oświadczył w czwartek w Brukseli, że „Chorwacja będzie cennym sojusznikiem Polski w UE”, oraz że „znajdzie się w grupie państw, wśród których Polska odgrywa istotną rolę”. Dodał też, że z szefem chorwackiego rządu Zoranem Milanoviciem łączą go dobre relacje.

To za polskiej prezydencji w grudniu 2011 roku Chorwacja podpisała traktat akcesyjny. Po Słowenii, która przystąpiła do UE w 2004 r., Chorwacja jest krajem byłej Jugosławii w Unii.

autor: Katarzyna Szymańska-Borginon
źródło: RMF FM/PAP

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk