Agnieszka Pomaska w programie Raport: „Dzieci powinny otrzymać jak najszybszą możliwość pójścia do szkoły”

2013-06-130

W dniu 13 czerwca, posłanka Agnieszka Pomaska była gościem programu Raport na antenie Superstacji. Rozmowa dotyczyła m.in. ustawy o  referendum oraz projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty zakładającym, że we wrześniu 2014 r. obowiązek szkolny obejmie wszystkie dzieci 7-letnie (rocznik 2007) oraz dzieci 6-letnie, urodzone w okresie 1 stycznia – 30 czerwca 2008 r.

W tej ustawie jest wiele ciekawych rozwiązań. Jej głównym celem powinno być zwiększenie partycypacji społecznej, współudziału o losach lokalnej wspólnoty. Jeżeli chodzi o punkt dotyczący referendum, to warto przejrzeć dane z poprzednich referendów w celu sprawdzenia ich skuteczności. Decyzje podejmowane w tego typu inicjatywach powinny odzwierciedlać wolę większości lokalnej społeczności. Nie decydowałabym teraz, ile to ma być konkretnie procent. Jestem zdania, że dzisiejszy próg 60% jest mimo wszystko trudny do osiągnięcia. W tym momencie nie chciałabym rozstrzygać, czy jest on słuszny, czy należałoby go podnieść. Sądzę, że taka decyzja jest ewentualnie przed nami dopiero po procesie bardziej szczegółowych analiz – stwierdziła Pomaska.

Te podpisy to na pewno ważny głos dotyczący przyszłości dzieci. Zwracam uwagę, że w tej konkretnej sprawie rząd wyszedł naprzeciw i zaproponował zmniejszenie liczebności klas. Chodzi też o to, aby stworzyć lepsze warunki do nauki, jak i lepszej współpracy z uczniem w szkole. Głos zaniepokojonych rodziców zdecydowanie miał wpływ na politykę rządu. Trzeba jednak pamiętać, że to nie jest tylko decydowanie o przyszłości rodziców dzisiejszych kilkulatków, ale również dzieci które dopiero się urodziły oraz tych z biedniejszych rodzin, gdzie dostęp do nauki i możliwości finansowe rodziców są mocno ograniczone. Ja jestem zwolennikiem rozwiązania, aby dzieci jak najszybciej otrzymywały szansę pójścia do szkoły, żeby od pierwszego roku życia miały dostęp do opieki żłobkowej. Wszystkie zmiany idą w tym kierunku i należy wspomnianą reformę jak najszybciej wprowadzić w życie. Oczywiście szkoły muszą być na to przygotowane, jest to podstawowy warunek – zakończyła Agnieszka Pomaska.

źródło: superstacja.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk