Wzrasta zasiłek pielęgnacyjny

2013-03-110

Rząd zwiększy pomoc finansową dla rodziców opiekujących się niepełnosprawnymi dziećmi. Od 1 stycznia 2014 roku przez 5 lat będzie on rósł zrównując się z płaca minimalną.

Od 1 kwietnia o 200 złotych wzrośnie zasiłek pielęgnacyjny dla tych osób, które obecnie otrzymują go w wysokości 620 złotych. „Wiemy, że nie jest to dużo pieniędzy dla takiej rodziny, ale będzie to radykalny wzrost w stosunku do tego, czym dzisiaj ona dysponuje”, powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej, która odbyła się po zakończeniu posiedzenia rządu.

„Minister Kosiniak Kamysz wyszedł z inicjatywą, aby możliwie szybko znaleźć środki na zwiększenie tej pomocy i dzięki temu zakładamy już w kwietniu podwyżkę od 200 złotych tej grupie, która dziś dostaje 620 złotych. Lecz jest to program czasowy. Będzie on obowiązywać do końca tego roku, a w tym czasie rząd będzie pracować nad systemem umożliwiającym od początku 2014 roku zwiększanie tego świadczenia w taki sposób, aby w ciągu pięciu lat uzyskać postulowany przez zainteresowane rodziny pułap płacy minimalnej”, mówił Donald Tusk.

Premier przypomniał, że już trzy lata temu odbyło się spotkanie z przedstawicielami rodzin, które często do końca życia opiekują się niepełnosprawnym dzieckiem. Często jedno z rodziców rezygnuje z pracy zawodowej, bo tak wymagająca jest taka opieka. Dlatego „powinni otrzymywać taką pomoc finansową od państwa, która będzie przynajmniej w jakiejś części ekwiwalentem wynagrodzenia pracy zawodowej”, mówił Donald Tusk.

źródło: jp/wł/platforma.org

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk