Sejmowa debata na temat nowego budżetu UE oraz ratyfikacji paktu fiskalnego

2013-02-190

Sejm dziś debatuje nad informacją premiera na temat nowego budżetu UE oraz nad ratyfikacją paktu fiskalnego. W porządku wtorkowych obrad znajdują się dwa punkty: informacja Prezesa Rady Ministrów na temat wyników negocjacji w sprawie wieloletnich ram finansowych na lata 2014-20, a także drugie czytanie rządowego projektu ustawy o ratyfikacji Traktatu o stabilności, koordynacji i zarządzaniu w Unii Gospodarczej i Walutowej.

Jak wynika z harmonogramu obrad, połączona debata na temat obu tych punktów ma rozpocząć się o godz. 10 i potrwać do godz. 20.

Głosowanie nad ustawą upoważniającą prezydenta do ratyfikacji paktu fiskalnego odbędzie się natomiast w środę. Postanowiły tak we wtorek Konwent Seniorów i Prezydium Sejmu.

Premier Donald Tusk zapowiedział w ubiegły czwartek, że będzie przekonywał kluby do ratyfikacji traktatu. Jak podkreślał, rząd ma „bardzo poważne argumenty, aby pokazać, że im bardziej Europa jest wspólna, im bardziej udaje się Polsce przekonywać, że Europa powinna być wspólnotą, tym bardziej Polska na tym skorzysta”. – Gdybym miał choć minimalną obawę, że Polska może na tym cokolwiek stracić, nie forsowałbym tej ratyfikacji – zapewnił szef rządu.

Jak wynika z rozmów z przedstawicielami klubów, premier nie musi przekonywać do ratyfikacji ugrupowań koalicyjnych i lewicy. – Pakt fiskalny jest częścią strategii naszej obecności w UE, więc dla mnie jego przyjęcie jest sprawą oczywistą. Warto, żebyśmy zrobili to już teraz, żeby nie wykluczać się z grona tych, którzy mogą współdecydować o przyszłości Unii Europejskiej – podkreśliła szefowa sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej Agnieszka Pomaska.

źródło: sejm.gov.pl / tvn24.pl / pap.pl / wł.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk