Jerzy Buzek Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego!

2009-07-140

Jerzy Buzek został przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Polskiego kandydata z grupy Europejskiej Partii Ludowej, której członkiem jest Platforma Obywatelska, poparło w tajnym głosowaniu aż 555 posłów. W inauguracyjnym przemówieniu były premier podziękował swojemu poprzednikowi za budowanie społecznego szacunku do Parlamentu. Buzek wspominając Solidarność i dwudziestolecie przemian w Europie, podkreślił, że jego wybór pieczętuje kres starego porządku: „znika podział na Wschód i Zachód, na My i Oni, pozostaje nasza wspólna Europa”.

Jerzy Buzek został trzynastym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Swój urząd będzie pełnił przez dwa i pół roku – połowę siódmej kadencji Izby. W inauguracyjnym przemówieniu polski przewodniczący wspomniał trzydziestą rocznicę demokratycznych wyborów do Parlamentu Europejskiego, a mówiąc o prawach kobiet powołał się na Simone Veil, Francuzkę, która jako pierwsza stanęła na czele Parlamentu w 1979 roku.

Nowy przewodniczący podziękował swoim konkurentom, którzy zrezygnowali z ubiegania się o najwyższy urząd w PE, Mario Mauro i Josephowi Daulowi. Za udział we wtorkowych wyborach podziękował również kandydatce skrajnej lewicy, Evie-Britt Svensson.

Hołd dla walczących o demokrację

„Swój wybór traktuję jako hołd dla milionów obywateli, którzy walczyli o demokrację w krajach Europy środkowej i wschodniej”, powiedział Jerzy Buzek. Były premier dodał, iż chciałby stać się reprezentantem wszystkich dziesięciu krajów, które dwadzieścia lat temu odrzuciły totalitarną władzę.

We wrześniu na sesji plenarnej w Strasburgu, nowo wybrany przewodniczący wygłosi szczegółowe expose i będzie odpowiadał na pytania posłów. Jednak już w przemówieniu inauguracyjnym, Jerzy Buzek zapowiedział, iż będzie wspierał walkę z kryzysem gospodarczym i bezrobociem, działał na rzecz zahamowania zmian klimatu oraz promował szerokie partnerstwo międzynarodowe na Wschodzie, w rejonie Morza Śródziemnego. Nowy przewodniczący chce dalej umacniać więzi UE z Ameryką Południową i strategiczne partnerstwo z USA.

Jeszcze przed głosowaniem, jak i w przemówieniu po ogłoszeniu wyników, Jerzy Buzek podkreślał, iż Parlament i cała Unia Europejska muszą zyskać jeszcze większe zaufanie obywateli. Zapowiedział, iż poświęci swoją pracę na stanowisku przewodniczącego dla zjednania mieszkańców Unii Europejskiej dla budowania wspólnej przyszłości naszego kontynentu.

Człowiek nauki, człowiek polityki

Jerzy Buzek urodził się 3 lipca 1940 roku w Śmiłowicach. Jest profesorem nauk technicznych. Otrzymał Doktorat Honoris Causa Uniwersytetu w Dortmundzie, Seulu i Isparcie oraz Politechniki Śląskiej i Politechniki Opolskiej.

W 1980 roku został członkiem NSZZ „Solidarność”. W 1981 roku przewodniczył I Krajowemu Zjazdowi Delegatów „Solidarności”. Działał w tajnych strukturach Związku po 1981 roku. Po 1989 r. przewodniczył także IV, V i VI Zjazdowi „Solidarności”. Działalność polityczną godził z pracą badawczą i naukową jako długoletni wykładowca uniwersytecki w Opolu, Gliwicach i Częstochowie.

W 1997 roku Jerzy Buzek został wybrany posłem na Sejm RP. Jako Premier Rządu RP w 1999 roku, wprowadził Polskę do NATO, przygotował kraj do integracji z Unią Europejską (jego rząd przeprowadził innymi decentralizację państwa, co pozwoliło na wzmocnienie roli samorządów). W 1998 r. rozpoczął negocjacje akcesyjne z UE.

W Parlamencie Europejskim Jerzy Buzek zasiada od 2004 roku z ramienia grupy Europejskiej Partii Ludowej. W poprzedniej kadencji był członkiem parlamentarnej Komisji Przemysłu, gdzie odpowiadał miedzy innymi za Siódmy Program Ramowy na rzecz Badań i Rozwoju.

W czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego został wybrany na drugą kadencję rekordową liczbą głosów.

Źródło: http://www.europarl.europa.eu

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk