Agnieszka Pomaska

Włochy obejmują dziś prezydencję w Radzie Unii Europejskiej
1 lipca 2014 r., napisany przez

1 lipca, Włosi przejmują unijny ster z rąk Greków i przez sześć miesięcy pokierują pracami Rady Unii Europejskiej – instytucji reprezentującej każde z państw członkowskich w procesie prawotwórczym. Współpraca PE i prezydencji jest zawsze bardzo bliska. Dlaczego? Jak to wygląda? Dowiedz się za pomocą krótkiego przewodnika.

Prezydencja Rady Unii Europejskiej, w której zasiadają krajowi ministrowie, jest sprawowana przez jeden z 28 krajów członkowskich, przez sześć miesięcy. Kraj, trzymający unijny ster w Radzie, przewodniczy spotkaniom, wypracowuje porozumienia pomiędzy członkami Unii oraz prowadzi negocjacje pomiędzy instytucjami w sprawie proponowanych projektów prawnych. Harmonogram rotacji prezydencji znajdziesz tutaj.

Na sesjach plenarnych i posiedzeniach komisji

Dwukrotnie w ciągu roku, przedstawiciele kraju przejmującego prezydencję pojawiają się podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego, by przedstawić priorytety na nadchodzące sześć miesięcy. 2 lipca 2014 r. plany Włochów zaprezentuje premier Matteo Renzi. Poszczególni ministrowie następnie przedyskutują szczegóły z członkami parlamentarnych komisji. Tego samego dnia, ustępująca grecka prezydencja podsumuje swoje prace… [czytaj więcej]

źródło: europarl.europa.eu