Włochy obejmują dziś prezydencję w Radzie Unii Europejskiej

2014-07-010

1 lipca, Włosi przejmują unijny ster z rąk Greków i przez sześć miesięcy pokierują pracami Rady Unii Europejskiej – instytucji reprezentującej każde z państw członkowskich w procesie prawotwórczym. Współpraca PE i prezydencji jest zawsze bardzo bliska. Dlaczego? Jak to wygląda? Dowiedz się za pomocą krótkiego przewodnika.

Prezydencja Rady Unii Europejskiej, w której zasiadają krajowi ministrowie, jest sprawowana przez jeden z 28 krajów członkowskich, przez sześć miesięcy. Kraj, trzymający unijny ster w Radzie, przewodniczy spotkaniom, wypracowuje porozumienia pomiędzy członkami Unii oraz prowadzi negocjacje pomiędzy instytucjami w sprawie proponowanych projektów prawnych. Harmonogram rotacji prezydencji znajdziesz tutaj.

Na sesjach plenarnych i posiedzeniach komisji

Dwukrotnie w ciągu roku, przedstawiciele kraju przejmującego prezydencję pojawiają się podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego, by przedstawić priorytety na nadchodzące sześć miesięcy. 2 lipca 2014 r. plany Włochów zaprezentuje premier Matteo Renzi. Poszczególni ministrowie następnie przedyskutują szczegóły z członkami parlamentarnych komisji. Tego samego dnia, ustępująca grecka prezydencja podsumuje swoje prace… [czytaj więcej]

źródło: europarl.europa.eu

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk