Agnieszka Pomaska uczestniczyła w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę elektrowni gazowo-parowej w Gdańsku. To pierwsza wielkoskalowa inwestycja energetyczna tego typu na północy Polski, która ma odegrać istotną rolę w transformacji energetycznej oraz wzmacnianiu stabilności krajowego systemu energetycznego.
Nowy blok energetyczny będzie dysponował mocą netto na poziomie około 560 MW. Według założeń inwestycja pozwoli na produkcję energii odpowiadającej rocznemu zapotrzebowaniu około 1,2 mln gospodarstw domowych. W ciągu 20 lat funkcjonowania elektrownia ma wyprodukować około 43,2 TWh energii.
Realizacja projektu oznacza również znaczący impuls gospodarczy dla regionu. W szczytowym momencie na placu budowy pracować będzie blisko 700 osób, a łączna liczba roboczogodzin przekroczy 3 mln.
Podczas uroczystości podkreślano, że rozwój nowoczesnych i elastycznych źródeł energii jest kluczowy dla bezpieczeństwa energetycznego państwa oraz dalszego rozwoju odnawialnych źródeł energii.
Inwestycja została to ważny krok dla Gdańska, Pomorza i całego sektora energetycznego w Polsce.
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl


