Ratyfikacja ACTA zawieszona

2012-02-050

Podjąłem decyzję o zawieszeniu procesu ratyfikacji ACTA – powiedział w piątek na konferencji prasowej premier Donald Tusk. Zapowiedział również, że proces ten nie zostanie wznowiony co najmniej do końca bieżącego roku. Nie wykluczył „braku akceptacji” dla tej umowy.

Szef rządu zapowiedział wielostronne i wyczerpujące konsultacje w tej sprawie. „Podzielam opinie tych, którzy twierdzili od początku, że konsultacje nie były pełne” – mówił premier. „Środowiska prezentujące interesy i punkt widzenia użytkowników Internetu, te środowiska nie były właściwie reprezentowane” – dodał.

Szczególnie ważne w tej debacie będzie rozstrzygnięcie o proporcjach, na ile chronimy prawa własności i prawa autorskie, a na ile chronimy prawo wolności do dostępu do sieci, do wolności i bezpieczeństwa użytkowników Internetu, także prawo do bezpieczeństwa przed nieuzasadnioną opresją władzy, w tym przed poczuciem zagrożenia inwigilacją w Internecie, przesadnymi upewnieniami do identyfikacji podmiotów korzystających z Internetu etc. – mówił premier.

Donald Tusk mówił między innymi, że zawiesza ratyfikację ACTA, po to „aby konsultacje i debata dały nam rzeczywiście wyczerpujący i nowoczesny, z perspektywą na XXI wiek, rozstrzygnięcia prawne  i ustawowe. Będzie to wymagało nie tylko bardzo starannej ponownej analizy skutków ACTA, są tutaj bowiem pewne wątpliwości czy dwuznaczności. ACTA nie są tak precyzyjne jak przepisy krajowe i musimy sobie ze stuprocentową  dokładnością powiedzieć, czy są bezpieczne dla polskich użytkowników Internetu.”

„Zaczynam zdawać sobie sprawę, że ta debata musi także być może zrewidować tradycyjne pojęcie ochrony praw własności w sytuacji w której Internet wywrócił tę  tradycyjna rzeczywistość do góry nogami” – powiedział.

Dodał, że Internet powinien być wolny od niepotrzebnych regulacji, ale ponieważ stał się częścią życia realnego, z całą pewnością pewne regulacje muszą go dotyczyć. Premier chciałby, aby w naszym kraju przepisy były tak liberalne, jak to tylko możliwe.

Premier zapowiedział na poniedziałek otwarte spotkanie w sprawie umowy ACTA. Poinformował, że analizowane będzie m.in. polskie prawo autorskie. „Debata powinna mieć charakter otwarty i powinna rozpocząć się natychmiast. – powiedział Tusk.

lb/wł/PAP
fot. spekulator/shc.hu 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk