Lista leków refundowanych

2012-01-021

Wraz z dniem 1 stycznia 2012 roku weszła w życie ustawa refundacyjna i zgodnie z jej przepisami zaczęła obowiązywać nowa lista leków finansowanych przez NFZ. Po raz pierwszy produkty te mają stałe ceny i marże, które MZ negocjowało z firmami farmaceutycznymi. Zgodnie z ustawą refundacyjną lista ma być aktualizowana co dwa miesiące.

W celu sprawdzenia, jakie leki zawiera lista proszę kliknąć w poniższe linki:

OBWIESZCZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 29 grudnia 2011 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 stycznia 2012 r. – w formacie *pdf (rozmiar 2,72 MB) – Pobierz

Zawartość załączników do obwieszczenia w formacie xls:

– Plik nr 1 rozmiar 884 KB (pobierz)

– Plik nr 2 rozmiar 34 KB (pobierz)

Na nowej liście refundacyjnej znalazły się m.in. mykofenolan mofetilu (CellCept) – lek immunosupresyjny stosowany u pacjentów po przeszczepach oraz walgancyklowir (Valcyte) – lek stosowany w prewencji zakażenia cytomegalowirusem. Ich wprowadzenie postulowali specjaliści i pacjenci.

Refundowane będą też paski do glukometrów dla wszystkich pacjentów z intensywną insulinoterapią, wymagającą co najmniej trzech wstrzyknięć insuliny na dobę. Oznacza to, że z 12 rodzajów pasków połowa będzie dostępna za opłatą ryczałtową wynoszącą 3,20 zł. Będą one dostępne m.in. dla dzieci, pacjentów z cukrzycą typu I, kobiet ciężarnych z cukrzycą oraz dla pacjentów używających pomp insulinowych. Pozostałe paski będą dostępne dla pacjentów za niewielką dopłatą, wynoszącą maksymalnie 6,16 zł.

MZ zapewnia, że pacjenci będą mieli dostęp do leków zawierających fentanyl, stosowanych w leczeniu bólu – za niską odpłatnością, w tym za odpłatnością ryczałtową (3,20 zł). Fentanyl transdermalny (w plastrach) będzie dostępny dla pacjentów w cenie od 3,20 zł do 4,55 zł. Pacjenci będą mieli dostęp do pełnej refundacji leku Neulasta za opłatą ryczałtową (3,20 zł).

Na liście znalazły się także m.in. leki wziewne używane w leczeniu astmy oskrzelowej u dzieci. Będą dostępne za odpłatnością ryczałtową, niezależnie od dawki. Refundowany będzie też lek zawierający aripiprazol (Abilify) stosowany w schizofrenii i chorobie afektywnej dwubiegunowej, także u dzieci i młodzieży. Pacjenci zapłacą za niego opłatę ryczałtową (3,20 zł).

Refundowane będą też: lek stosowany w chorobie Parkinsona oraz w neutropenii – po chemioterapii u chorych na nowotwory. Minister zdrowia podkreślił także, że spadły ceny 32 z 38 insulin. „Gwarantujemy bezpieczeństwo polskich pacjentów z cukrzycą” – powiedział.

Arłukowicz zapewnił, że recepty wypisywane do 31 grudnia 2011 r. nie stracą – jak to określił – „swojej wartości merytorycznej” po 1 stycznia, ale będą realizowane w oparciu o nowy system refundacji. Zaznaczył, że jest on korzystny dla pacjenta.

źródło: lb / wł / PAP / mz.gov.pl /platforma.org

One comment

  • Ludmiła

    2012-01-05 at 07:04

    dlaczego lekarstwo przeciw padaczkowephenytoinum;które od roku 1999 aż do roku 2011 bylo refundowane w 100% obecnie go nie ma na liście leków refundowanych,nawet w najniższym procencie?[ nie mam zielonego pojęcia ile kosztuje na 100%;po lekowe[padaczka] po operacji wylew x2 bo pentoHEXAl był na 100% i jest na 100% dziękuję za odpowiedź Ludmiła

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk