Agnieszka Pomaska o sytuacji wyborczej w Egipcie dla Polsat News

2011-11-281

Dziś w Egipcie rozpoczęły się wybory parlamentarne – niemal 10 miesięcy po obaleniu prezydenta Hosniego Mubaraka. Po Tunezji i Maroku, Egipt jest trzecim krajem organizującym wybory w regionie, przez który przetoczył się ruch arabskiej wiosny. Wyniki poznamy 13 stycznia 2012 r.

Posłanka Agnieszka Pomaska przebywająca aktualnie w Egipcie  jako obserwator wyborów, podczas rozmowy na antenie Polsat News przestawiła bieżącą sytuację:

Jeszcze nie tak dawno byliśmy świadkami zamieszek, protestów oraz strzałów w centrum Kairu. Jednak są to głównie starcia tych, którzy chcą przyspieszonych reform i zmian. Trudno jest tu mówić o ewentualnym wymuszaniu wyniku wyborczego. Nie jest on do końca jednoznaczny i daleko mu do ostatecznego rozstrzygnięcia. Po rewolucji powstało ponad trzydzieści partii, zawiązały się różnego rodzaju koalicje. Są rzecz jasna faworyci, ale nie wolno mi o nich mówić ze względu na status obserwatora. Sytuacja jest bardzo zróżnicowana w poszczególnych częściach Egiptu. Akurat w Luksorze jest raczej spokojnie. Będąc wczoraj na ulicy w jednym z centralnych punktów, można było dostrzec niemalże świąteczną atmosferę. Wojsko jest rzeczywiście obecne na ulicach, chroni lokale wyborcze. Nie odczuwa się jednak nastroju zastraszenia. Wybory są dwudniowe, lepsza frekwencja jest spodziewana jutro. Pierwszy raport odnośnie przebiegu całości zostanie opublikowany w dwóch fazach, pierwsza nastąpi w styczniu, natomiast druga w marcu. Wszelkie procedury odnośnie wyborów są określone, problemem jest jednak to, że opracowywane są w niektórych przypadkach w sposób chaotyczny – przykładowo, decyzja o dwudniowych wyborach zapadła w piątek, czyli na trzy dni przed. U nas coś takiego byłoby nie do pomyślenia.

One comment

  • Mikołaj

    2011-11-29 at 09:10

    W Egipcie w kurortach jest bezpiecznie,choć sami Egipcjanie mówią,że podczas wyborów może nie być już tak super.Oto film z Luxoru z przed kilku dni jest naprawdę spokojnie i można śmiało wypoczywać zobacz film http://www.youtube.com/watch?v=FggPQ-Jj6qU .Dla zainteresowanych w Luxorze jest zawsze cieplej niż w Hurg i Sharm,co najmniej o jakieś 8st C

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk