Agnieszka Pomaska gościem audycji „Rozmowa Kontrolowana” na antenie Radia Gdańsk

2011-11-100

Agnieszka Pomaska była gościem Rozmowy Kontrolowanej na antenie Radia Gdańsk, podczas której posłanka odpowiadała na pytania odnośnie wyboru nowego Marszałka Sejmu, tworzenia nowego rządu czy kontrowersyjnej sprawy Kościoła na Ujeścisku.

Na początku rozmowy, pani redaktor Agnieszka Michajłow poprosiła o komentarz do wyboru Ewy Kopacz na Marszałka Sejmu:

Myślę, że bycie Marszałkiem Sejmu jest większym zaszczytem niż bycie Ministrem.  Marszałek Sejmu to, zgodnie z Konstytucją RP, druga osoba w państwie. Z pewnością jest to ogromny prestiż ale też uznanie dla osoby, która na stanowisko jest wybrana –stwierdziła Agnieszka Pomaska – powiedziała Pomaska po czym dodała –

Ministerstwo Zdrowia to jeden z trudniejszych resortów. Pani Ewa Kopacz pokazała, że w tych trudnych okolicznosciach potrafiła twardą ręką zarządzać polskim zdrowiem. Nie wszystkie reformy są jeszcze dokończone, ale sądzę, że zrobiła duży krok naprzód. Swój charakter pokazała też w przypadku katastrofy smoleńskiej.

W kwestii wyboru Cezarego Grbarczyka na wice Marszałka Sejmu, Pomaska stwierdziła:

Liczba dróg i autostrad, które powstały za kadencji Ministra Grabarczyka świadczy o tym, że poradził sobie na stanowisku Ministra Infrastruktury. Sytuacja polityczna po każdej kadencji Sejmu czy rządu, zmusza do wyciagniecia wniosków, również personalnych. Nie wszystko się oczywiście udało i myśle, że też z politycznego puntku widzenia zmiana na stanowisku Ministra Infrastruktury  jest potrzebna, chociaż nie umniejsza to zasług Ministra Grabarczyka, zwłaszcza jeżeli chodzi o budowę drog. Niedanow otwarty kolejny odcinek A1 czy przyspienie budwowy autstrad i drog eksperowych to tylko niektóre przykłady potwierdzające dobrą ocenę jego kadencji, chociaż nie obyło się też bez wpadek.

Schetyna jest nadal druga osobą w PO, pierwszym wiceprzewodniczącym Platofrmy Obywatelskiej. Nie ma jeszcze ostatecznej decyzji odnośnie jego osoby ale nawet jeżeli nie będzie go w rządzie to nie zmieni to jego pozycji w PO. 4 lata ciezko pracowali ministrowie, posłowie, pracował też marszałek Sejmu ale też po 4 latach nalezy na nowo ułożyć rząd – odpowiedziała Pomaska na pytanie o przyszłość Grzegorza Schetyny.

Redaktor dopytywała też o nowe stanowisko dla Szefa Pomorskiej PO Sławomira Nowaka. Oto co w tej sprawie powiedziała Agnieszka Pomaska:

Poczekajmy na decyzję Premiera. Ja nie podejmuję się komentowania spekulacji. Słyszałam, że ma być szefem klubu, Ministrem Sportu lub Ministrem Transportu, na pewno na każdym stanowisku by się sprawdził.

Zaskoczeniem dla Agnieszki Pomaskiej były słowa Kazimierza Kutz na temat pracy Senatu:

Pan Senator Kutz miał mozliwość wczesniej wyrażać swoją opinie odnośnie Senatu, jednak z tego prawa, o ile mi wiadomo, nie skorzystał. Nie wiem co Kazimierz Kutz ma dokładnie na myśli. Jestem zwolenniczką rozwiązania Senatu i zdania w tej kwestii nie zmieniłam. Nie wiem jakie stanowski w tej sprawie mają pozostali senatorowie – oznajmiła Pomaska

Przewodnicząca PO w Gdańsku, poproszona o komentarz do orędzia Prezydenta, wygłoszonego na pierwszym posiedzeniu Sejmu VII kadencji, powiedziała:

Prezydent liczy na kontynuacje odważnych rzadów. Myślę, że były to ważne słowa Bronisława Komorowskiego, które będą też wsparciem dla Premiera Tuska i wiem, że tak te słowa odebrał. Myślę, że możemy liczyć na dobrą współpracę z prezydentem.

W dalszej części dyskusji Pomaska skomentowała też słowa nowego starego Premiera dotyczące trudnej sytuacji ekonomicznej w Europie:

To nie jest dobry czas dla Europy, ciężka sytuacja finansowa  odbije się na kondycji finansowej Polski.  Do tej pory radzilismy sobie całkiem nieźle z kryzysem, choć wiemy, że wiążę się to z pewnymi wyrzeczeniami. Chciałabym przypomnieć, że reforma emerytur pomostowych też była jedną z takich trudnych decyzji. Na pewno w najbliższym czasie musimy podjać decyzje co do KRUSu, ubezpieczeń społecznych czy poruszyć temat dalszych reform zdrowia. Sytuacja w życiu publicznym jest dynamincza i Premier mówiąc o trudnych decyzjach miał na myśli raczej kolejną fale kryzysu ekonomicznego, na którą jesteśmy z pewnością przygotowani.

Na zakończenie Posłanka wyraziła swoją opinie na budzący wiele kontrowersji ostatnio temat budowy Kościóła na Ujeścisku:

Sądzę, że Radni przede wszystkim powinni poznać opinie mieszkańców, gdyż te są różne . Pojawiają się głosy zarówno sprzeciwu jak i popracia. Jedno spotkanie z lokatorami pobliskych bloków, odbyło się już wiosną. Z pewnością jest to sprawa kontrowersyjna. Trzeba pamiętać, że niezależnie od decyzji to kościół jest dysponentem tego terenu. Radni powinni poznać opinie mieszkańców i na jej podstawie podjąć decyzje. Mnie niepokoi co innego. Rozpisano konkurs na zagospodarowanie terenu i zgodnie ze zwycięską koncepcją  ta kwestia powinna zostać rozwiązana. Nie wszystkim się to podoba, ale w dużej części jest ona do zaakceptowania. Najlepszy projekt nie przypadł jednak do gustu biskupowi i dla mnie jest to sytuacja niepokojąca, gdyż moim zdaniem należy ustosunkować się do wcześniejszych założeń. Mam nadzieję, że jutrzejsze spotkanie z mieszkańcami nie będzie ostatnim i  konsultacje społeczne będą kontyunowane. Trzeba pamiętać, że takie instytucje i miejsca powinny służyć przede wszystkim obywatelom Gdańska. Do mnie docierały głosy tylko sprzeciwu okolicznych mieszkańców, choć wiem, że są również zwolennicy pomysłu budowy świątyni w tym miejscu. Myślę, że dla kosicola i dla Arcybiskupa Głódzia błędem będzie robienie czegokolwiek wbrew parafianom. To nie jest tak, że przeciwnikami są ludzie nie uczęszcząjący na Msze. Wrecz przeciwnie, oni chca Koscioła ale chcą żeby liczono się z ich zdaniem. Zasugerowałam Radnym, żeby zorganizowali pełne i zgodne z uchwałami Rady Miasta konsultacje, aby uniknąć później sytuacji, w ktorej docierają tylko szczatki informacji do zaintereswoanych stron. Mam nadzieję, że każdy mieszkaniec będzie miał prawo do wypowiedzenia się w tej sprawie, a jego zdanie zostanie uwzględnione przez decyzyjne osoby.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk