Parlament Europejski przegłosował budżet

2011-10-300

Parlament Europejski przyjął swój projekt unijnego budżetu na 2012 r., w wysokości 147,766 mld euro w środkach na zobowiązania (+3,95% w porównaniu do 2011 r.) i 133,143 mld euro w środkach na płatności (+5,23%). Europarlamentarzyści, uznając, że strategia Europa 2020 jest kluczowym priorytetem przyszłorocznego budżetu, zagwarantowali odpowiednie finansowanie dla wchodzących w jej skład działań i polityk.

Opowiedzieli się m.in. za zwiększeniem płatności na badania i innowacje, politykę spójności oraz edukację. Więcej pieniędzy zarezerwowali również na zarządzanie migracjami oraz przypływem uchodźców. PE znacznie też zwiększył płatności na politykę spójności (+8,38%).

– Wzrost płatności na spójność to dobra wiadomość dla Polski. Parlament Europejski jest przekonany, że fundusze europejskie istotnie przyczyniają się do rozwoju gospodarczego Unii oraz poprawy dobrobytu Europejczyków, czyli realizacji strategii Europa 2020 – powiedziała eurodeputowana PO Sidonia Jędrzejewska, główny sprawozdawca PE ds. budżetu UE na 2011 r. – Ponadto, wdrożenie funduszy strukturalnych znacznie przyspieszy w związku ze zbliżającym się finiszem unijnego programowania finansowego na lata 2007 – 2013 – dodała posłanka.

Parlamentarzyści zdecydowali się również podwyższyć środki na 7 Program Ramowy oraz programy związane z promowaniem konkurencyjności oraz innowacyjności w małych i średnich przedsiębiorstwach.

– Innowacyjność i konkurencyjność europejskich firm będzie mieć istotny wpływ na unijny wzrost gospodarczy oraz rozwój naszych społeczeństw. Dlatego gorąco zachęcam polskie przedsiębiorstwa, żeby nie tylko korzystały z funduszy strukturalnych, ale również aplikowały o dotacje lub granty proponowane w ramach takich programów jak np. Program ramowy na rzecz konkurencyjności i innowacji czy też 7 Program Ramowy – powiedziała Sidonia Jędrzejewska.

Budżet Unii Europejskiej wynosi około 1% budżetów narodowych krajów UE. 96% pieniędzy budżetowych wydawane jest na inwestycje w krajach członkowskich. Przegłosowany przez Parlament projekt budżetu będą musiały jeszcze zaakceptować Rada Europejska i Komisja Europejska.

mz/wł/poland-epp.eu

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk